reklama

Tlak na federální zakotvení už roky oslavovaného významného dne zesílil po loňských masivních protestech, které vyvolalo úmrtí černocha George Floyda po tvrdém zásahu bělošského policisty.

Juneteenth, což je složenina z anglických výrazů pro červen a devatenáctý (June a nineteenth), připomíná 19. červen 1865, kdy do texaského Galvestonu přivezl generál armády Unie Gordon Granger zprávu o osvobození otroků. Tehdejší prezident Abraham Lincoln rozhodl o zrovnoprávnění černochů už dříve, v mnoha jižanských státech, včetně Texasu, ale nebylo toto rozhodnutí až do konce občanské války uplatňováno.

"Jsem prezidentem jen několik měsíců, ale myslím si, že tohle pro mě bude jednou z největších poct, kterých se jako prezident dočkám," řekl ve čtvrtek při podpisu návrhu na ustavení nového státního svátku Biden. Juneteenth je prvním nově schváleným federálním svátkem od roku 1983, kdy podobný status získal den Martina Luthera Kinga mladšího.

V Atlantě, jež někdy bývá nazývána kolébkou hnutí za občanská práva, se například tento den oslavuje už mnoho let. Podle místních aktivistů tam proto letošní uznání data jako státního svátku rezonovalo zvlášť silně. "Zatímco slavíme, musíme pamatovat na to, že za svá práva musíme bojovat - u volebních uren i ve školách. A musíme povstat, od města k městu, napříč celou zemí," řekl agentuře Reuters Richard Rose, prezident tamní pobočky asociace bojující za práva nebělošského obyvatelstva NAACP.

V Atlantě se tak bude například konat pochod od kostela, kde kázal Martin Luther King mladší, velké shromáždění se chystá i v Chicagu. V New Yorku se oslavy protáhly do týdenního festivalu ve čtvrti Queens, který dnes vrcholí velkým shromážděním s živými koncerty. Nad Denverem například proletí letka mladých pilotů k připomínce Bessie Colemanové, která v roce 1921 získala jako první černoška pilotní licenci. Na mnoha dalších místech v USA se konají zvláštní bohoslužby, autorská čtení, pikniky, soutěže, přehlídky a další akce.

Velkou roli při oslavách hraje jídlo, a to především grilování, u nějž se setkávají přátelé a rodiny. Typickým pokrmem je salát pojmenovaný po černošském aktivistovi Marcusi Garveym, který se připravuje z červených, černých a zelených fazolí.