reklama

"Vy, kteří pracujete pro Svatý stolec, jste pro nás to nejdůležitější: nikdo nesmí zůstat pozadu, nikdo nesmí přijít o práci," řekl papež František při setkání se zaměstnanci. Papež ale uznal, že Vatikán má kvůli epidemii problémy, a vyzval zaměstnance k hledání společného řešení. "Nemáme kouzelnou hůlku," poznamenal.

Epidemie koronaviru znamenala pro Vatikán, který má významné příjmy z cestovního ruchu, výrazný výpadek ve financování. Například Vatikánská muzea, která každoročně tvoří přes 100 milionů dolarů (2,2 miliardy korun) příjmů, musela zůstat několik měsíců zavřená a po obnovení provozu byl počet platících návštěvníků nižší než v předchozích letech.

Vatikán zaměstnává nejen úředníky římské kurie, ale také kustody, zahradníky, údržbáře či hasiče. Vatikán již přijal některá úsporná opatření - zmrazil stav zaměstnanců a seškrtal některé nákladné akce. Po dobu epidemie dostávali zaměstnanci celý plat, dodává agentura AFP.

Podle údajů, který zveřejnil italský tisk v březnu letošního roku, má Vatikán zhruba 4800 zaměstnanců. To je několikanásobně více, než je počet trvalých obyvatel státu. Těch je zhruba 800.

Papež ale také kritizoval členy římské kurie za to, že jsou příliš zahledění do sebe. "První zlo, ke kterému vedou spory, jsou klepy a pomluvy," uvedl papež před kardinály.

S výpadkem příjmů kvůli epidemii koronaviru se nepotýká jen Vatikán ale také národní církve. V polovině prosince francouzská biskupská konference ohlásila, že za letošní rok odhaduje ztráty ve výši 90 milionů eur (2,37 miliardy korun). Snížily se především příjmy z turistického ruchu, obřadů a sbírek. Mnozí zaměstnanci francouzské katolické církve jsou na nucené dovolené a biskupové zvažují odprodej některých kostelů a méně využívaných chrámů.