Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ve Francii končí výjimečný stav, cestující nebudou potřebovat covidový pas

Covid pas, ilustrační foto
Covid pas, ilustrační foto
Foto: INCORP images

Ve Francii dnes posledním dnem platí zdravotnický výjimečný stav zavedený v souvislosti s epidemií nemoci covid-19. Od pondělí tak končí povinnost překládat covidový pas při vstupu do země ze zahraničí a do práce se budou smět vrátit zdravotníci, kteří nesplnili povinné očkování proti covidu-19, oznámily úřady. Nový zákon ale vládě umožňuje zavést některá omezení, pokud si to vyžádá epidemická situace.

Tento týden francouzský parlament definitivně schválil zákon, který od pondělí 1. srpna ruší zdravotnický výjimečný stav. Zrušením výjimečného stavu tak vláda už nebude moci zavést povinnost se prokazovat covidovým pasem při vstupu do některých míst či na francouzské území. To znamená, že od pondělí se cestující do Francie už nebudou muset prokazovat negativním testem či dokončeným očkováním proti covidu-19.

Konec výjimečného stavu má velký význam i pro zdravotníky, kteří se nenechali naočkovat proti covidu-19 a byli proto posláni na nucenou dovolenou bez nároku na plat. Od pondělí se totiž budou moci znovu vrátit do práce.

Nový zákonný rámec ale vládě umožňuje přijmout některá opatření, pokud se situace opět horší. Úřady budou smět například obnovit kontrolu covidových pasů na hranicích, ale jen po dobu dvou měsíců. Na delší dobu by potřebovaly souhlas parlamentu. Rozsáhlé využití covidových pasů uvnitř Francie, například pro vstup do některých vnitřních prostorů jako restaurací či kulturních provozů, nebude od pondělí možné. I nadále bude fungovat systém testování a trasování koronavirové nákazy.

Zdravotnické úřady každopádně doporučují dodržovat některá preventivní pravidla, například nosit roušky a respirátory v místech, kde se shromažďuje velký počet lidí. Epidemická situace ve Francii se za poslední měsíc výrazně zlepšila. Na začátku července přibývalo v průměru 120.000 nových nakažených denně, v posledních červencových dnech to byla zhruba polovina, ukazují data americké Univerzity Johnse Hopkinse. Od začátku epidemie se ve Francii, kde žije na 67 milionů lidí, nakazilo koronavirem bezmála 34 milionů lidí a 153.000 nakažených zemřelo.

Současná podoba zdravotnického výjimečného stavu platí od podzimu loňského roku, mimořádná opatření ale vláda a parlament přijaly od března roku 2020. Podle některých odborníků Francie zavedla za pandemie tvrdší opatření, než bylo nutné, píše agentura AFP. "V západní Evropě byla Francie zemí, která přijala nejtvrdší opatření," upozornil politolog z univerzity Sciences-Po v Grenoblu Raul Magni-Berton. Podle něj k tomu přispěl fakt, že vláda měla v parlamentu rozsáhlou většinu a nemusela tak naslouchat dalším silám. Podle něj tak není překvapivé, že výjimečný stav končí právě v době, kdy vláda už většinu v parlamentu nemá. Kritičtí byli k počínání vlády za pandemie také někteří opoziční poslanci.

Témata:  Francie covid pasy

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 16:44

Kyjev: Situace na frontové linii na Ukrajině se bude neustále zhoršovat

Situace na frontové linii na Ukrajině se v následujících týdnech bude pravděpodobně neustále zhoršovat. Řekl to šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov v pondělním rozhovoru pro ukrajinskou verzi stanice BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy