reklama

"Zamlčují reálný stav zdravotnictví, manipulují statistiky, zkreslovali počty hospitalizovaných i počty úmrtí a nyní si hrají s čísly k očkování," napsala na twitteru nevládní organizace Médicos Unidos (Sjednocení lékaři) s odkazem na chování vlády prezidenta Nicoláse Madura.

Venezuelská viceprezidentka Delcy Rodríguezová minulý týden uvedla, že už je naočkováno 11 procent obyvatel. "Nevíme, zda Delcy Rodríguezová nepřehlédla desetinnou čárku, je to 1,1 procenta, ne 11 procent," reagovala nevládní organizace.

Madurův režim oznámil dosud jen doručení asi 2,7 milionu vakcín - většinou z Ruska a menší část z Číny. Pokud by mělo už být naočkováno 11 procent z 30 milionů obyvatel země, musela by vláda mít 3,3 milionu vakcín.

Venezuelská vláda oznámila začátek hromadného očkování proti covidu-19 minulý měsíc s cílem do konce prosince naočkovat 70 procent populace. Podle agentury EFE se ale nyní takový cíl zdá být nesplnitelný.

I v pondělí se v Caracasu tvořily dlouhé fronty před očkovacími centry, uvedla agentura AFP. "Doufáme, že se organizace zlepší," řekla třicetiletá zdravotní sestra Jeniret Montaňová, když čekala přes tři hodiny v Caracasu na první dávku čínské vakcíny Vero Cell od firmy Sinopharm. Lidé sice ve frontách mají roušky, rozestupy ale nedodržují, takže hrozí přenos nákazy. Zdravotnice Montaňová přišla na očkování i s otcem, který stál frontu už v pátek, kdy se ale na něj nedostala řada.