reklama

Případ se vztahuje k provincii Severní Kivu a do jejího střediska Gomy dorazilo asi 1000 očkovacích dávek. Do Beni, kde se minulý týden prokázal první případ, míří 200 dávek.

V této oblasti začala epidemie v roce 2018 a ebola tam tehdy zabila 2200 lidí. V letech 2014 až 2015 ebole v západní Africe podlehlo více než 11.000 lidí.

K Beni se váže také případ sexuálního zneužívání lidí v době, kdy se úřady snažily šíření epidemie zastavit. Ze zneužívání bylo usvědčeno 80 lidí pracujících pro WHO.

Tentokrát organizace do Konga poslala 15 svých představitelů, mezi nimiž je i odborník na prevenci zneužívání. "Bude zaměstnance WHO a další partnery informovat, jak předejít nežádoucímu chování," uvedla WHO.

Podle agentury AP květové vyšetřování prokázalo, že vedení WHO bylo informováno o mnoha případech sexuálního zneužívání, a přesto nezasáhlo. Mezi viníky byl lékař, který nabízel ženám výměnou za sex pozici v očkovacím týmu.

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus řekl, že sám Kongo navštívil v době epidemie eboly čtrnáctkrát a o případech zneužívání se dozvěděl až z tisku. Přihlásil se k osobní odpovědnosti a slíbil, že dohlédne na následná opatření.

AP píše, že od té doby mnoho dárců a států vyzvalo WHO k revizi systému rychlého zásahu a k potrestání lidí zapojených do zneužívání v Kongu. Nikdo z vedení organizace zatím nebyl odvolán a podle AP byl jeden z těch, kdo dostali o situaci písemnou zprávu, později povýšen.