Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ve východním Středomoří doutná konflikt, Turecko hodlá začít s ropnými vrty

Recep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan
Foto: bbm.gov.tr

Turecko by na základě dohody s Libyí mohlo v horizontu tří nebo čtyř měsíců začít zkoumat přítomnost ropy ve východní části Středozemního moře. Podle agentury Reuters to oznámil turecký ministr pro energetiku Fatih Dönmez. Legitimitu dohody mezi Tureckem a Libyí však zpochybňují další země v regionu včetně Řecka.

Libyjská vláda uznávaná OSN podepsala dohodu o námořní hranici s Tureckem v minulém roce. Turecko tvrdí, že na základě dohody vznikla výlučná ekonomická zóna v oblasti od jeho jižního pobřeží až po severovýchodní pobřeží Libye. Proti dohodě se ale vymezují Řecko a Kypr, které tvrdí, že dohoda je nezákonná. Podle řecké vlády totiž nerespektuje mořské právo, protože námořní zóny Turecka a Libye spolu nesousedí.

Proti ujednání, s nímž zároveň libyjská mezinárodně uznávaná vláda podepsala dohodu o vojenské pomoci Turecka, se staví také Evropská Unie.

Plánovaná turecká aktivita by mohla ještě zvýšit napětí, které v regionu léta panuje kvůli sporům o vlastnictví přírodních zdrojů a staví Turecko proti Kypru, Řecku, Egyptu a Izraeli. Turecko by také mohlo čelit sankcím ze strany Evropské unie.

Ministr Dönmez také zvlášť oznámil, že vrtná loď Fatih zahájí 15. července svoji první operaci v Černém moři, v den výročí potlačení pokusu o vojenský převrat, ke kterému došlo v Turecku v roce 2016.

Témata:  Turecko Libye Řecko EU ropa

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 18:02

Joe Biden podepsal návrh zákona o pomoci Ukrajině, Tchaj-wanu a Izraeli

Americký prezident Joe Biden podepsal návrh zákona o pomoci pro Ukrajinu, Tchaj-wan a Izrael, což znamená, že Spojené státy vyčlení na balíček pro Kyjev přibližně 61 miliard dolarů. Několik hodin předtím ho podpořil Senát.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy