Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ve vyjednávání s Ukrajinou podle Kremlu nic nenasvědčuje průlomu

Rusko, Kreml
Rusko, Kreml
Foto: Pixabay

Moskva při vyjednávání s Ukrajinou zatím nezaznamenala žádný větší průlom, oznámil dnes na tiskové konferenci mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Šéf ruské delegace na jednání Vladimir Medinskij naopak sdělil, že Ukrajina poprvé dala najevo vůli vyplnit řadu důležitých podmínek ruské strany. V písemných návrzích Kyjeva podle Medinského figuruje bod, že Ukrajina nebude usilovat o vstup do Severoatlantické aliance, napsala agentura TASS.

Delegace Moskvy a Kyjeva usedly v úterý k dalšímu kolu vyjednávání v Istanbulu. Ukrajina podle svých vyjednavačů předložila návrh na cestu k ukrajinské neutralitě, která by se opírala o systém bezpečnostních záruk. Rusko naopak po ukončení hovorů oznámilo, že výrazně omezí své vojenské aktivity v okolí Kyjeva a Černihivu. Poradce ukrajinského ministra vnitra Vadym Denysenko ale upozornil, že i přes tento příslib se v noci na dnešek bojovalo u Kyjeva i u Černihivu, který nepřátelská vojska ostřelovala celou noc.

Vyjednávání v Istanbulu původně měla trvat dva dny, nakonec ale skončila zhruba po čtyřech hodinách. Podle Peskova si obě strany řekly, co potřebovaly, a vrátily se do svých zemí ke konzultacím.

"Je pozitivní, že ukrajinská strana konečně na papír sepsala a zformulovala konkrétní návrhy. To se dosud nepodařilo," řekl novinářům Peskov. "Co se ostatního týče, stále nemůžeme hovořit o něčem slibném, o nějakých průlomech - čeká nás ještě velmi dlouhá cesta," dodal.

O poznání pochvalněji se ale o úterním rokování vyjádřil Medinskij. "Kyjevská vláda poprvé po letech dala najevo ochotu se s Ruskem domluvit," sdělil diplomat. Prohlásil, že ukrajinské návrhy vedle upuštění od snah vstoupit do NATO obsahují také odmítnutí cizích vojenských základen a kontingentů na ukrajinském území, odmítnutí jaderných zbraní a rovněž závazek, že Ukrajina bude provádět vojenská cvičení jedině se souhlasem zahraničních garantů dohody, mezi nimiž bude Rusko.

Podrobnosti z vyjednávání, jako navrhovaný seznam zahraničním garantů či řešení sporu o Ruskem anektovaný Krym mluvčí Kremlu blíže nekomentoval, píše TASS. Pouze zmínil, že Krymský poloostrov "je součástí Ruské federace". Ukrajinská delegace v úterý oznámila, že součástí jejích návrhů je i patnáctileté konzultační období o Krymu. Medinskij uvedl, že postoj Ruska k otázkám "Krymu a Donbasu se nezměnil".

Šéf ukrajinských vyjednavačů Davyd Arachamija dnes v rozhovoru s deníkem RBK-Ukrajina zopakoval podmínku, že jakákoli dohoda mezi Moskvou a Kyjevem nebude možná, dokud Rusko neopustí veškeré území Ukrajiny, které zabralo po 23. únoru letošního roku.

"Hovořili jsme o tom od prvního setkání. Nemůžeme dělat polovičatá rozhodnutí," dodal Arachamija, podle kterého po opuštění ukrajinského území ruskými vojsky o dohodě rozhodnou i Ukrajinci v referendu. Také představitel ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak, který je jedním z vyjednavačů, zdůraznil, že referendum bude možné jedině po odchodu ruských vojsk.

Na dotaz novinářů, zda hlavní ruský vyjednavač seznámil ruského prezidenta Vladimira Putina s návrhy ukrajinské strany, mluvčí Kremlu podle agentury TASS odpověděl v jasném žertu: "Co si myslíte? Ne, nechal si to pro sebe."

Podle analýzy televize CNN se ruská ofenzíva dopustila příliš velkého množství útoků a bombardování, aby se mohlo jednat o cokoliv jiného než o snahu podrobit si Ukrajince. Politický reportér Bílého domu Stephen Collinson se obává, že ruská strategie, která má za cíl způsobit lidem na Ukrajině maximální bolest a zkázu, prohloubí rozkol mezi zeměmi a ztíží možnost nalézt řešení vedoucí k ukončení války.

Ačkoliv se dlouze diskutovalo o možných obrysech příměří nebo dohod o ukončení bojů, ze strany Ruska jsou podmíněny například závazkem, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Rusko by také mohlo požadovat určitou formu neutrality a demilitarizace. Její touhu po vstupu do Evropské unie by ale Putin přijal jen velmi těžko.

Podle analýzy na Ukrajině dochází k humanitární katastrofě, Západ ale bude s Putinem jen těžko hledat nějakou společnou řeč. Válka se totiž pro Rusko nevyvíjí dobře a je Rusko "strategickou a ekonomickou katastrofou." Sankce udělaly z Ruska během několika diplomatického, finančního a kulturního vyvrhela.

"Přesto se Putin rozhodl konflikt eskalovat a stát se nehumánnějším. Ukrajinská města jsou v obležení, v některých dochází potraviny a voda, nic ale nenasvědčuje tomu, že by ruský prezident měl nějaké výčitky ohledně kruté lidské daně, kterou si jeho činy vybírají. Historie naznačuje, že pokud bude ke zničení Ukrajiny zapotřebí drsné a dlouhé tažení pomocí zbraní, jako je dělostřelectvo a rakety, je ochoten svůj záměr dotáhnout do konce. Nic také nenasvědčuje tomu, že sankce, které fakticky odřízly Rusko od světa, oslabují jeho vnitropolitickou pozici v kremelském systému, kterému dlouho dominoval," dodal reportér.

Témata:  Rusko Ukrajina válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

16. dubna 2024 19:44

Podle Stanjury ODS nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy

Vláda Petra Fialy ve Sněmovně

Vláda rozhodla o pokračování podpory firmám, které exportují na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.