reklama

Píše o tom server news.com.au. "O koronavirech je dobře známo, že procházejí genetickými proměnami a kombinacemi, které mohou vést k novým genotypům a epidemiím," napsali autoři studie Vincent Cheng, Susanna Lauová, Patrick Woo a Yuen Kwok-yung.

"Přítomnost velkého množství virusů podobných SARS-CoV u netopýrů z čeledi vrápencovitých, společně s kulturou konzumace exotických savců v jižní Číně, je časovanou bombou," dodali s tím, že rychlý ekonomický růst v Číně vedl ke zvýšené poptávce po zvířecích proteinech, včetně masa exotických zvířat.

Tato zvířata se prodávají na tržištích a často jsou držena v přeplněných klecích s minimem opatření z hlediska biologické bezpečnosti, což umožňuje novým virům přenést se ze zvířat na lidi.

Studie končila varováním, že existuje možnost znovuobjevení viru SARS nebo jiného nového viru, a proto "by neměla být ignorována nutnost připravit se na podobnou eventualitu".

Koronavirus způsobující nemoc COVID-19 se nejdříve objevil v čínském městě Wu-chan v prosinci loňského roku a předpokládá se, že se na lidi přenesl z místního zvířecího trhu.