reklama

Zároveň řekl, že vláda se bude snažit přesvědčit odmítače očkování, kterým nabídne nově schválený preparát od americké farmaceutické společnosti Novavax. Vakcína od této firmy je založena na klasické proteinové technologii, což by odpůrce mRNA mohlo zaujmout. Lauterbach řekl, že Německo objednalo čtyři miliony dávek.

"Jsme v situaci, kdy sice pomalu, ale jistě dostáváme současnou vlnu varianty delta pod kontrolu," řekl Lauterbach s tím, že Německo stojí zároveň na počátku páté vlny vyvolané omikronem. "Tomu už nelze zabránit," řekl. Stejný názor vyslovil i Lothar Wieler, který je šéfem Institutu Roberta Kocha (RKI), což je hlavní německý úřad pro prevenci a potírání infekcí.

"Omikron může být do třech týdnů zodpovědný za většinu případů nákazy," řekl Wieler. Dodal, že posilující dávka výrazně zvyšuje ochranu. "Základem našeho boje je proto podávání posilující dávky," vysvětlil Lauterbach.

Lauterbach rovněž řekl, že kvůli současnému nedostatku vakcín mRNA od sdružení BioNTech/Pfizer, kterých má Německo nyní k dispozici asi tři miliony, bude přeočkování postaveno především na preparátu od Moderny. Tato vakcína je rovněž založena na mRNA. "Moderny máme 30 milionů, na každý týden máme připraveno deset milionů dávek," řekl ministr zdravotnictví. Obyvatele vyzval, aby v obou vakcínách nehledali rozdíly. "Moderna je minimálně stejně dobrá, jako je BioNTech," dodal.

Německo zaznamenalo za uplynulý den 45.659 nových případů koronavirové nákazy, což je zhruba o 6000 případů méně než před týdnem. Zpomalování současné vlny tak pokračuje. V Německu, kde žije 83 milionů obyvatel, je plně očkováno 70,5 procenta populace. Třetí dávku doposud dostalo 28,1 milionu lidí, což odpovídá necelým 34 procentům obyvatel. Vláda kancléře Olafa Scholze chce mít do Vánoc 30 milionů lidí s posilující dávkou a do konce ledna dalších 30 milionů. Postupně se chce také dočkat na 80procentní úroveň proočkovanosti populace.