reklama

Mluvčí tchajwanské diplomacie Joanne Ouová uvedla, že Tchaj-wan nechce rozvádět čínské výhrůžky a vydírání namířené proti Vystrčilovi, protože tím by jen pomohl propagovat hegemonistické chování Pekingu.

"Místo toho bychom se měli zaměřit na Vystrčilovu politickou odvahu tváří v tvář tomuto zastrašování," řekla Ouová. Český politik podle ní před návštěvou, během ní i po ní "ukázal lidskou důstojnost a ducha sametové revoluce z roku 1989".

Předseda horní komory českého parlamentu byl společně s asi 90člennou delegací na návštěvě Tchaj-wanu od 30. srpna do 4. září. Čína považuje Tchaj-wan za svou nedílnou součást a dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.

Peking proti cestě českého politika opakovaně protestoval a varoval mimo jiné, že Vystrčil za porušení principu jedné Číny zaplatí vysokou cenu. Předseda Senátu čínské kritiky odmítl a vyjádřil přesvědčení, že jeho návštěva politiku jedné Číny tak, jak ji vnímá Česká republika, neporušuje. V žádném případě se nestavíme proti výhodným a rovným vztahům s Čínskou lidovou republikou, stejně jako chceme mít vzájemně výhodné a rovné vztahy s Tchaj-wanem, prohlásil během návštěvy mimo jiné Vystrčil.

Přední evropský výrobce pianin a klavírů Petrof Hradec Králové 4. září oznámil, že zřejmě v souvislosti s Vystrčilovou návštěvou na Tchaj-wanu přišel o pětimilionovou zakázku na dodávku klavírů a pianin do Číny. Rodinná nadace miliardáře Karla Komárka následně uvedla, že pianina a klavíry, které si čínský odběratel nepřevzal, od Petrofu koupila a rozdá je českým školám.

Mluvčí tchajwanského ministerstva zahraničí Ouová k této otázce podotkla, že Peking nemůže získat respekt tím, že bude svůj trh využívat jako nástroj k donucení ostatních, aby se řídili jeho vůlí.