reklama

"Na 335 žadatelů o azyl, kteří se podíleli na požáru (tábora), bylo zatčeno a předáno policii," uvedl prokurátor v Agadezu Seyni Saidou. Sdělil rovněž, že "incidenty" vypukly v sobotu poté, co policie potlačila protest vsedě stovek Súdánců z uprchlického tábora zřízeného Úřadem Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Účastníci protestu, kteří demonstrovali od 16. prosince za uspíšení procedur nezbytných k pokračování v zamýšlené cestě do Evropy, byli načas z tábora odvezeni. "Když je vrátili v autobusech do tábora, zapálili tábor" a poté "zaútočili na bezpečnostní složky", dodal Saidou.

Popelem lehlo 290 uprchlických stanů v táboře, což je asi 80 procent celkové kapacity. "Ničení azylových příbytků v Nigeru nebo kdekoliv jinde je jednodušší než je stavět a hlídat je. Je to smutný den pro ochranu uprchlíků v Nigeru," uvedl na twitteru zvláštní vyslanec UNHCR pro centrální Středomoří Vincent Cochetel.

V táboře od roku 2017 žije asi 1400 Súdánců z Dárfúru, kteří uprchli před boji a zotročením v Libyi. Od roku 2018 pravidelně demonstrují v hlavním nigerském městě Niamey a Agadezu za přesun do Evropy. Poukazují na to, že do Francie, Švédska či Finska již byly přesunuty stovky migrantů zejména z Etiopie a Eritreje. Nigerské ministerstvo vnitra tvrdí, že jejich žádosti kvapně řeší.

Subsaharský Agadez platí za pomyslnou ústřední přestupní stanici na migrační trase směrem ze západní Afriky do Evropy a zároveň jako centrum převaděčů lidí, kteří migrantům slibují bezpečnou cestu přes Saharu. Nigerská vláda se výměnou za finanční pomoc z Evropské unie snaží migrační tok i byznys s ním spojený omezovat.