reklama

"V době, kdy střední Evropa prožívá největší krizi demokracie od pádu komunistického režimu, má výsledek českých voleb obrovský význam. Vytváří totiž těsnou vazbu Česka a Slovenska v opozici vůči Polsku a Maďarsku, jejichž vlády mají autoritářský charakter," napsal list Denník N. Dodal, že úřadující český premiér Andrej Babiš, který se v kampani ucházel o podporu maďarského premiéra Viktora Orbána, prohrál.

List ale připomněl, že mnoho nechybělo, a Babiš mohl nadále vládnout, Poukázal na to, že se do Sněmovny těsně nedostala dosud vládní sociální demokracie a ani hnutí Přísaha.

Podle deníku Sme se Česká republika probouzí do nového politického rána, které je celkem slunečné. "Sto a osm mandátů demokratické opozice znamená porážku ANO," napsal list. Poukázal také na neúspěch české levice, který podle něj dotváří "Waterloo" Pirátů, které překroužkovali jejich partneři v koalici Starostové a nezávislí.

"Není to ani zveličení, stabilizace ČR v euroratlantických strukturách je dalším bezprostředním důsledkem verdiktu českých voličů," uvedlo Sme.

Deník Pravda uvedl, že členy očekávané nové koaliční vlády spojoval plán "Antibabiš". "Volby v Česku připomínaly referendum o polarizující osobě předsedy vlády a Andreji Babišovi ohlásily soumrak jeho éry," napsal list. Dodal, že členy očekávané nové koaliční vlády jsou na řadě s plněním slibů, tedy s odpovědí, zda dokážou řídit stát lépe než ten, proti komu se spolčili.

"Česko si vybralo velký obrat směrem doprava. Lidé poslali komunisty i sociální demokraty mimo parlamentní lavice," uvedly Hospodárske noviny.

Podle slovenského tisku další vývoj v Česku ovlivní postup prezidenta Zemana, který dříve ohlásil, že šanci sestavit vládní kabinet dá předsedovi vítězné strany či hnutí, nikoli koalice, a také hospitalizace hlavy státu. "V mocenské konfiguraci, kdy obě komory parlamentu ovládají demokratické strany, prezident muže proces zdržovat, ale ne ho vykolejit či překazit," napsalo Sme.