reklama

"Británie není v pozici, kdy by nás mohla poučovat... a měla by nás na domácí politické scéně přestat používat jako boxovací pytel," řekl Darmanin televizní stanici CNews.

Z Londýna v posledních týdnech zaznívá na adresu Francie ostrá kritika kvůli zvyšujícímu se počtu migrantů, kteří se pokoušejí dostat do Británie přes moře. Britská vláda opakovaně obvinila sousední zemi, že nedělá dost pro to, aby migrantům v cestách přes Lamanšský průliv zabránila.

"Proč lidi míří do Calais? Aby se dostali do Británie. A proč chtějí jít do Británie? Protože britský trh práce funguje v mnoha ohledech... díky nelegálním pracovníkům," uvedl Darmanin. "Pokud by Britové zreformovali své (pracovní) právo... pak by v Calais a Dunkerku žádní lidé nebyli," dodal.

Ministr neobvykle kritickým tónem Británii vyčetl také to, že jsou to její občané, kdo francouzským bezpečnostním složkám ztěžují práci. "Chtěl bych svým britským protějškům připomenout, že neziskové organizace, které policii a četnictvu brání v práci, jsou často britské organizace s britskými občany na francouzské půdě... Pašeráci, kteří organizují sítě a zneužívají ženy a děti, mají často základny v Británii," řekl Darmanin, který se měl dnes setkat s britskou ministryní vnitra Priti Patelovou. Ta ale nakonec cestu zrušila kvůli vyšetřování výbuchu v Liverpoolu, který policie označila za teroristický čin.

Mluvčí britského premiéra Borise Johnsona v reakci na Darmaninovo vyjádření řekl pouze to, že Británie musí s Francií dál úzce spolupracovat, aby cestám migrantů zabránila.

Minulý týden ve čtvrtek podniklo za jediný den cestu přes Lamanšský průliv více než 1000 migrantů, což je dosavadní rekord. Loni se za celý rok o plavbu pokusilo přibližně 8400 lidí, letos už je to přes 23.000 osob.