reklama

"Zajistí to, že nezaměstnaní Američané budou první na řadě, co se týče pracovních míst, až se naše ekonomika znovu otevře," vysvětlil Trump. Omezení platí 60 dnů a prezident řekl, že během této doby ho může prodloužit nebo změnit.

Trump už dříve uvedl, že nařízení se bude vztahovat na ty, kdo se ve Spojených státech ucházejí o trvalý pobyt, tedy o takzvanou zelenou kartu.

Britská BBC píše, že není jasné, jaký efekt tento krok šéfa Bílého domu bude mít, protože americké úřady většinu služeb souvisejících s udělováním víz kvůli šíření koronaviru zastavily už dříve. Podle agentury Reuters s ním Trump v roce, kdy usiluje o znovuzvolení, zaboduje u své konzervativní voličské základny.

Kritici tvrdí, že prezident se snaží odvést pozornost od své reakce na pandemii nemoci covid-19. Ve Spojených státech se koronavirem nakazilo podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse asi 838.000 lidí, což je zdaleka nejvíce na světě. V souvislosti s koronavirem zemřelo v USA téměř 46.500 pacientů. Jiní Trumpovi odpůrci tvrdí, že se snaží využít krize způsobené šířením koronaviru a zabránit dalším migrantům v příchodu do Spojených států. To je jedním z dlouhodobých cílů současného republikánského prezidenta.

Trumpovo exekutivní nařízení se nevztahuje například na žadatele o přechodná víza, jako jsou třeba pracovníci na farmách. Netýká se ani lékařů, zdravotních sester a dalších lidí, kteří by se mohli podílet na nezbytné práci související s potíráním koronaviru.

Reuters uvádí, že právníci Bílého domu na znění nařízení pracovali celou středu a objevovaly se spekulace, že Trump podpis nechá na čtvrtek místního času. Nicméně jeho spolupracovníci řekli, že byl celý nedočkavý, aby dokument podepsal.

Trump prezidentské volby v roce 2016 vyhrál i díky slibu omezit příliv přistěhovalců do Spojených států, nicméně mnoho z jeho hlavních protiimigračních opatření skončilo před soudy.

Michael Clemens s washingtonského Centra pro globální rozvoj podotkl, že Trumpovo nařízení dolehne na celou řadu odvětví, včetně těch kriticky důležitých během nynější krize. Jde podle něho o potravinářství, přepravu zboží, péči o seniory, komunikaci a technologie. Agentuře Reuters řekl, že na mnoha pozicích v těchto branžích pracují imigranti a jejich příbuzní.