Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Záhadná britská nemoc dál mate lékaře. Trpí ji přes sto dětí, hlášení přichází i z jiných zemí

Lékaři
Lékaři
Foto: Pixabay

Už zhruba u stovky dětí v Británii, které se nakazily koronavirem, odhalili lékaři zánětlivé onemocnění srovnávané s vzácnou Kawasakiho nemocí. Uvedla to dnes zpravodajská společnost BBC, podle níž by nová choroba mohla být projevem opožděné reakce imunitního systému na nákazu virem SARS-CoV-2. Vážnější komplikace se objevily jen ve velmi malém počtu případů, u většiny dětí se údajně stav po zahájení léčby začal zlepšovat.

Záhadnou chorobu u mladých pacientů s koronavirem zkoumají také experti v dalších evropských zemích a ve Spojených státech. Vedle Kawasakiho nemoci, která způsobuje u dětí do pěti let záněty cév a srdce, je přirovnávána také k syndromu toxického šoku. V americkém státě New York už umřely dvě děti a jeden mladý pacient s dosud neznámým zánětlivým onemocněním, v Londýně za podobných okolností umřel čtrnáctiletý pacient.

Vzácná nemoc má příznaky, které se často objevují u lidí, jejichž zachvácený imunitní systém se snaží bojovat s infekcí koronaviru. Patří mezi ně vysoká horečka, nízký krevní tlak, vyrážky a dušnost. Syndrom se může projevovat rovněž bolestmi břicha, zvracením a průjmem.

Spojitost mezi ním a covidem-19 zatím nebyla dokázána, podle odbornice na dětská infekční onemocnění a imunologii z vysoké školy Imperial College London Liz Whittakerové ale ve prospěch této možnosti svědčí načasování nového jevu. "Měli jsme vrchol epidemie covidu-19 a pak o tři nebo čtyři týdny později vidíme vrchol tohoto nového fenoménu, což nás vede k domněnce, že je to post-infekční fenomén," řekla. BBC vysvětluje, že zánětlivé reakce by mohly souviset s produkcí protilátek na SARS-CoV-2.

Profesor Russell Viner, který předsedá pediatrické profesní komoře Royal College of Paediatrics and Child Health, dodal, že nový syndrom je "mimořádně vzácný". U většiny nemocných dětí prý léčba zabírá, některé už mohly nemocniční péči opustit.

"Rodiče by kvůli tomu neměli bránit dětem vycházet z izolace," vzkázal Viner. Dodal, že pochopení zánětlivého syndromu by zároveň mohlo osvětlit, proč mají některé děti po nákaze koronavirem vážné problémy, "zatímco většina je nepoznačená nebo asymptomatická".

Témata:  COVID-19 koronavirus Velká Británie lékaři

Aktuálně se děje

15. dubna 2024 16:53

Ukrajina tlačí na spojence: Kdyby nám Západ poskytl podporu jako Izraeli, taky jsme se ubránili

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy