reklama

Šéfové Facebooku (Mark Zuckerberg), Amazonu (Jeff Bezos), Applu (Tim Cook) a mateřské společností Googlu , Alphabetu (Sundar Pichai), kteří dohromady představují zhruba pět bilionů dolarů americké ekonomiky, se slyšení účastní prostřednictvím videokonference. Jednání ale muselo být z technických důvodů přerušeno. Do konference se totiž zřejmě nedařilo připojit šéfovi Amazonu Bezosovi, který před podvýborem zatím neodpovídal na žádné otázky.

Prezident Donald Trump, který už v minulosti řadu velkých technologických gigantů kritizoval, dnes pohrozil, že proti nim zakročí. "Pokud Kongres nenastolí spravedlnost u velkých technologických společnosti, což měl udělat už před mnoha lety, udělám to sám exekutivními příkazy," uvedl šéf Bílého domu na twitteru.

Prezident neuvedl, čeho přesně by se exekutivní příkaz týkal, ale například Facebook a Twitter ho popudily, když zasáhly v případě řady jeho příspěvků, které se mimo jiné týkaly i koronaviru. Trump také kritizoval americký list The Washington Post vlastněný šéfem Amazonu, Bezosem.

Demokratický předseda právního podvýboru Sněmovny reprezentantů pro antimonopolní záležitosti David Cicilline v úvodu slyšení prohlásil, že technologičtí giganti mají "příliš velkou moc". "Ačkoliv tyto dominantní firmy mohou stále přicházet s inovativními produkty, jejich nadvláda zabíjí malé podniky, výrobu a celkovou dynamičnost, které jsou hnacím motorem americké ekonomiky," uvedl.

Šéfové Facebooku a Applu již naznačili, že hodlají na svou obranu využít argument hrozby čínské konkurence. Cicilline se mezitím zabýval obviněním jejich kritiků, kteří tvrdí, že tyto společnosti svými obchodními praktikami a patrně neutuchající honbou za daty poškozují konkurenci i spotřebitele. Podle Reuters nicméně panují obavy, že slyšení nepřinese žádné nové informace, které by společnosti v dlouhodobém horizontu přinutily k větší odpovědnosti.

Jde o první slyšení, kdy šéfové čtyř společností čelí otázkám zákonodárců společně. V případě Bezose by šlo o jeho první slyšení před Kongresem.

Slyšení také nastíní, do jaké míry umí zákonodárci pokládat přímé otázky, jež by odrážely jejich znalosti ohledně fungování technologických gigantů. Agentura Reuters v této souvislosti poznamenala, že při dřívějších podobných slyšeních vyšlo napovrch, že někteří washingtonští politici mají poměrně omezenou znalost fungování internetu a technologií.

Zákonodárci z obou stran také ve svých vystoupení řešili otázky cenzury obsahu na sociálních sítích, což je velké téma zvlášť pro republikány, kteří tvrdí, že technologičtí giganti jsou proti konzervativcům zaujatí. Mezi dalšími tématy nechybí problematika spolupráce firem s komunistickou Čínou.

Detailní zpráva obvinění vznesených antimonopolním podvýborem proti čtveřici platforem a doporučení, která se budou týkat omezení jejich moci na trhu, by mohla být zveřejněna koncem léta nebo na podzim, píše Reuters s odkazem na obeznámené zdroje.