Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zvláštní jev na Blízkém východě. Proč jsou protesty proti plánované anexi tak slabé?

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Reproduktory byly v Ramalláhu 8. června připraveny, vlajky rozbaleny a úředníci dostali volno, aby se mohli zúčastnit naplánovaného protestu proti chystané izraelské anexi části palestinského Západního břehu Jordánu. Na akci pořádanou palestinskou samosprávou ale přišlo jen 200 Palestinců. Ve středu může izraelský kabinet zahájit proces anexe, proti níž protestuje mnoho zemí a palestinská samospráva násobí nesouhlasná prohlášení.

Na Západním břehu, kterého se věc týká a jehož obyvatelé mají stále v paměti dvě protiizraelská povstání, je reakce mizivá a v ničem se nepodobá odporu, který dokáže na druhém palestinském území, v Pásmu Gazy, zmobilizovat Izraeli nepřátelský Hamás. Píše to agentura AFP.

Je pravda, že 22. června se na Západním břehu Jordánu konalo shromáždění v Jerichu, tedy středisku údolí řeky Jordán, jež může být do anexe rovněž zahrnuto. Ale aby se vůbec někdo ukázal, najala Organizace pro osvobození Palestiny autobusy a zajistila vytištění hesel "Palestina není na prodej" a "Trumpův plán nikdy neprojde". Izrael chce anexi provést v souladu s plánem administrativy prezidenta Donalda Trumpa, který počítá nejen s anexí, ale i s rozhovory a ustavením palestinského státu na území, které po anexi zbude. Před tribunou v Jerichu se shromáždilo několik tisíc lidí, avšak velká část z nich odešla dřív, než byl program ukončen.

Jak se dá vysvětlit tato apatie, když palestinští politici nepřestávají zdůrazňovat, že anexe znamená konec palestinského snu o vlastním státě?

"Únavou. Manifestovat v centru Ramalláhu, počkat, až kamery zaberou rozhořčené účastníky a nakonec zjistit, že mluvíte sami k sobě. Politici slíbili, že vyjednají mír, a nedokázali to", takže vládne zklamání, říká analytik Núr Úda.

Palestinci s Izraelci podepsali v 90. letech v Oslu dohody, které měly napomoci konflikt vyřešit. Uplynulo ale více než čtvrtstoletí a Západní břeh je stále okupovaným územím, židovské osady se neustále rozšiřují a teď se připravuje jejich anexe. Jeden ze zemědělců v údolí Jordánu má pro apatii svou teorii: "Palestinská samospráva žádnou moc nemá, tak proč manifestovat?"

Analytik Ghasán Chatíb vysvětluje nezájem o protesty odcizením obyčejných Palestinců a politiků. K tomu přispívá i to, že se nekonají volby. Prezidentské ani parlamentní nebyly mnoho let kvůli neshodám mezi Ramalláhem a Gazou. Další příčinou je věkový rozdíl - zatímco politickou garnituru tvoří hlavně sedmdesátníci, v případě předsedy samosprávy Mahmúda Abbáse (85) až osmdesátníci. Průměrný věk obyvatel je nižší.

Podle průzkumu, který zveřejnilo jeruzalémské mediální a komunikační středisko, se 83 procent Palestinců domnívá, že je nutné uspořádat prezidentské volby. Devětasedmdesát procent je téhož názoru v případě voleb parlamentních. Více než 76 procent občanů je přesvědčeno o zkorumpovanosti samosprávy a na dotaz, komu důvěřujete nejvíc, odpovědělo ve prospěch Abbáse jen 13,3 procenta dotázaných. Více než 43 procent Palestinců nedůvěřuje nikomu.

Debata o anexi Palestince zastihuje v době, kdy většina z nich řeší i jiné problémy, upozornil Chatíb s poukazem na obtížné ekonomické poměry znásobené epidemií nemoci covid-19.

"Někteří anexi chápou jako další z izraelských kroků směřujících k upevnění okupace Předjordánska, jak to Izrael dělá měsíce a týdny při rozšiřování osad," řekl Chatíb. Jeho kolega Úda ale upozornil, že nedostatek mobilizace nemusí být jediný ukazatel nespokojenosti Palestinců. K tomu, aby vyšli do ulic, nepotřebují politiky a je známo, že "první intifádu (protiizraelské povstání z let 1987-1993) nikdo nepředpovídal".

Témata:  Palestina Izrael Benjamin Netanjahu Mahmúd Abbás

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 11:06

Herec z Harryho Pottera Warwick Davis přišel o milovanou manželku

Herec Warwick Davis (54), známý zejména z role v čarodějnické sérii Harry Potter, prožívá těžké období. Jeho srdce zlomila ztráta milované manželky Sammanthy, která zemřela ve věku pouhých 53 let.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy

Donald Tusk

Tusk apeluje: Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu války na Ukrajině

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.