Technika

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo

Před 49 lety lidé poprvé přistáli na měsíci. Proč tam za posledních 45 let nikdo nebyl?

Technika

Přistání 12 lidí na Měsíci je nejen největší úspěch amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA), ale i celého lidstva. Poprvé na něm lidská noha stanula před 49 lety, naposledy během mise Apolla 17, v prosinci roku 1972. Za více než 45 let se lidstvo po technologické stránce posunulo neuvěřitelně kupředu, na Měsíc se ale nikdy nevrátilo. Proč?

Aero Vodochody představilo letoun L-159

Aero Vodochody ukázalo nástupce letounu L-159

Technika

Londýn/Praha - Firma Aero Vodochody představila na aerosalonu ve Farnborough u Londýna nástupce letounu L-159, který ponese název F/A-259 Striker. Díky výhodám křídla s integrovanou nádrží má podle výrobce vynikající výkonové charakteristiky, velkou manévrovatelnost a velký akční rádius.

Jak to vypadá uvnitř černé díry?

Technika

Co by se stalo, kdybyste spadli do černé díry?

Černé díry jsou jedny z nejznámějších kosmických objektů, přesto o nich zatím má lidstvo jen zlomek informací. Kromě otázek týkajících se vzniku a účelu nyní nejnověji řeší možnost úniku v případě, že do ní něco spadne. A z odpovědi vědců mrazí.

Jaderná elektrárna v Jaslovských Bohunicích

Jaderné katastrofy v Česku? Neseme nelichotivé prvenství

Technika

Ačkoliv na našem území stojí v současnosti jen dvě jaderné elektrárny, máme s jadernými haváriemi více zkušeností, jen většina jiných zemí. Jen dvakrát v historii se totiž stalo, že by jednu jadernou elektrárnu postihly hned dvě vážné nehody. V letech 1979 a 1984 zasáhly nehody alamabskou elektrárnu Athens, o několik let dříve se ale odehrála série tragédií v Československu.

Ilustrační fotografie

Nejnebezpečnější počítačové viry? ˇVesko ohrožuje Adware.Agent

Technika

Praha - Nejrozšířenějším škodlivým programem v Česku byl v červnu opět vir na skrytou těžbu kryptoměn CoinMiner. Vážnou hrozbou jsou také programy na zobrazování nevyžádané reklamy. Dvě verze programů Adware.Agent obsadily druhé a třetí místo s celkovým podílem 12,4 procenta.

Ilustrační foto

Technika

Vědci jsou v šoku: Vybuchla na Zemi před tisíci lety atomová bomba?

Londýn - Může se to zdát jako scifi. Vědci ale přesto dodnes neví, co se vlastně ne Zemi stalo. Představte si svět v roce 775, kdy v dobách hlubokého středověku neexistovaly jaderné elektrárny a lidé tehdy ani žádnou radiaci neznali. Přesto se stalo něco, co dodnes nedokáže nikdo vysvětlit. Něco, čeho si tehdejší lidé zřejmě ani nevšimli.

Čínský tým vědců vytvořil celé stádo krav produkujících lidské mléko

Zvířata s lidskými orgány a lidské mléko v obchodech. Co nás čeká v budoucnu?

Technika

Londýn - Pokusy vědců o křížení lidských a živočišných genů jsou v dnešní době velmi rozšířené. Metody genetického inženýrství se pokoušení o zavádění cizích genů do konkrétních organismu. Organismu, který takovou metodou už prošel se říká genetický modifikovaný organismus. A je to ten slavný termín GMO, který se dnes používá v souvislosti s kvalitou a bezpečím potravin. Nejde ovšem pouze o potraviny či rostliny, dané pokusy se provádějí i na zvířatech neurčených ke konzumování. Říká se, že základem vědy je experiment.

Ilustrační foto

Globální oteplování je fraška? Vědci zjistili, proč tají ledy, a jsou v šoku

Technika

Providence - Před dvěma týdny svět obletěla děsivá zpráva. V Antarktidě od roku 1992 roztály tři biliony tun ledu, což je množství schopné zvednout hladiny oceánů o téměř osm milimetrů. V posledních letech ale tání rapidně zrychluje a řada vědců se obává, že jde o důsledek globálního oteplování, který začne postupně ničit naši planetu. Nyní ale vědci zjistili, co skutečně stojí za táním ledovců, a jsou přesvědčeni, že postupná destrukce Země už začala.

Ilustrační foto

Technika

Mars zasáhla prachová bouře, robotické vozítko Opportunity nereaguje

Mys Canaveral - NASA se zatím bezúspěšně pokusila navázat spojení s robotickým vozítkem Opportunity, které na Marsu pracuje už téměř 15 let. Podle expertů se patrně samo přepnulo do úsporného režimu kvůli nedostatku energie způsobenému nynější velkou písečnou bouří na rudé planetě.

vesmir

Technika

Jak při cestách do vesmíru "nenakazit" cizí planety? Viry hrozí i jiným planetám

Praha - Dobývání vesmíru má svá pravidla, patří mezi ně mezinárodní smlouva z roku 1967, která má mimo jiné chránit Zemi před mimozemskou hmotou a ostatní vesmírná tělesa zase před "škodlivým zamořováním" pozemskými mikroby. Donedávna bylo riziko, že mikroorganismy ze Země "nakazí" jinou planetu, spíš jen teoretické. Se stále intenzivnějším provozem mezi Zemí a Marsem a také v souvislosti se sondami k Jupiterovu měsíci Europa se toto riziko stává čím dál reálnější.

Lobotomie

Lobotomie? Drastický zákrok, který měnil lidi v chodící mrtvoly. Oceněný "Nobelovkou"

Technika

Rok 1941. Psychiatrická oddělení po celých Spojených státech praskají ve švech. Ze 160 milionů Američanů je v ústavech pro duševně nemocné umístěno přes 500 000 lidí. Tou dobou je ale na světě převratná metoda léčby psychických poruch známá jako lobotomie. Podstoupí ji i tehdy 23letá Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Spojených států Johna F. Kennedyho. Po zákroku se mentálně dostává na úroveň dvouletého dítěte, není schopna chodit, mluvit, a pomočuje se. Je jednou z více než 60 tisíců lidí, kteří lobotomii podstoupili.

Vodní osvěžení v ZOO Zlín

Čeští vědci možná dokáží vyrobit vodu ze vzduchu

Technika

Praha - V Buštěhradu u Prahy dokončují experti Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT zmenšenou verzi zařízení, které má na světové výstavě Expo v Dubaji za dva roky vyrábět vodu ze vzduchu pomocí solární energie. V červnu by podle generálního komisaře výstavy Jiřího Františka Potužníka měla být kontejnerová podoba zařízení hotová do té míry, že ji bude možné vyzkoušet v laboratoři.

Nejnovější 3D tiskárna

Technika

Studenti ČVUT dokončují novou formuli, část vytvořili 3D tiskem

Praha - Studenti a učitelé z Fakulty strojní Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze dokončují novou verzi závodního vozu Formule model 2018, se kterou se v létě zúčastní evropské soutěže. Většinu komponentů vyrobili sami studenti, olejovou vanu vytiskli na 3D tiskárně. Vylepšili i další části formule. Fakulta strojní to uvedla v tiskové zprávě.

Hra Attentat 1942

Nejlepší českou hrou roku je Attentat 1942

Technika

Praha - Nejlepší českou hrou loňského roku je Attentat 1942, za kterou stojí Univerzita Karlova a Akademie věd ČR. Titul nejlepší tuzemské hry pro mobilní telefony získala akční hra WarFriends od studia About Fun. V anketě uspěly rovněž další projekty českých vývojářů - budovatelská strategie Mashinky, umělecká adventura Under Leaves nebo úspěšná mobilní akční hra Shadowgun: Legends. ČTK to dnes řekli organizátoři osmého ročníku ankety ze sdružení České hry.

Zdravotnictví, ilustrační fotografie

Fin Tuomo Suntola získal technologickou "Nobelovku"

Technika

Helsinky - Nezávislá finská nadace Technology Academy Finland (TAF) dnes udělila své prestižní a velmi štědře dotované ocenění Millenium, označované někdy za technologickou Nobelovu cenu, domácímu vědci. Fyzik Tuomo Suntola ji dostal za svůj příspěvek k vývoji procesorů pro výkonné počítače a mobilní telefony.

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 16:21

Izrael pokračuje s přípravami ofenzivy do Rafáhu. Už staví stany pro civilisty

Izrael se podle tamních médií brzy chystá provést ofenzivu do města Rafáh na jihu Pásma Gazy, kde je podle armády poslední bašta palestinského teroristického hnutí Hamás. Tel Aviv už zahájil přípravy na evakuaci civilistů. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy