Technika

Vědci našli klíč k nesmrtelnosti. Jsou jím kmenové buňky

02.08. 16:55

Již dlouho víme, že hypotalamus je důležitou částí mozku, který má na starosti tělesnou teplotu, hlad, spánek, emoce i sexuální touhy. Podle nové studie je však ještě důležitější, než jsme si dlouho mysleli.

Pocházíme z hlubin kosmu? Možná jsme vesmírní cestovatelé, naznačují vědci

02.08. 12:59

Ve vesmíru je sice vakuum a ve vakuu není vzduch, i tak to tam ale může pěkně foukat. Vítr tvořený částečkami plynů profukují vysokými rychlostmi kolem galaxií, jejich rychlost může být od 100 či 1000 kilometrů za sekundu.

Na saturnském měsíci Enceladu existuje potrava pro mikroby. Objevíme tam i mimozemský život?

01.08. 13:17

Sonda Cassini určená pro průzkum planety Saturn, jejích prstenců a systému jejích měsíců byla vypuštěna v roce 1997 a i v roce 2017 je stále funkční. Při své misi sonda zjistila, že pod ledem Saturnova měsíce Enceladu zřejmě existuje prostředí podobné tomu, které v zemských oceánech hostí bohatý…

reklama

Za týden budeme na obloze moci pozorovat částečné zatmění Měsíce

31.07. 16:18

Praha - V pondělí 7. srpna bude na obloze k vidění částečné zatmění Měsíce. Jeho úplněk bude vypadat, jakoby byl z pravého spodního okraje neostře ukousnutý.

Zabiják dronů: Revoluční laserová zbraň je připravena k použití

30.07. 09:24

Manáma - Američané představili laserovou zbraň, která je velmi efektivní v ničení dronů. Nejde o žádný prototyp - novinka už brázdí vody Perského zálivu a je připravena k použití. Minulý týden proběhlo první testování, kterému mohli přihlížet i novináři. Unikátní záběry přinesla americká CNN.

Revoluce v medicíně? Maličcí roboti budou léčit leukémii

28.07. 11:27

Podle výzkumů by se léčba nemocí mohla přesunout přímo do lidského těla, kde by se o lidské problémy postarali drobní roboti. Je to dobrý nápad?

Je možné ovládnout lidský mozek? Nový objev může mít zásadní vliv na celé lékařství

Aktualizovali jsme 26.7.2017, 19:01, 26.07. 11:44

Londýn – Vědci možná budou už velmi brzy schopni ovládat lidskou mysl, poprvé se jim totiž podařilo implantovat obrazy do mozku myši. Informuje o tom server Express.

Extrémní horka trápí celou planetu. Paříž připravuje způsob, jak obyvatelům ulevit

Aktualizovali jsme 24.7.2017, 22:09, 24.07. 09:22

Mnohé pařížské ulice se během červnové vlny veder proměnily v bazény, ze stovek požárních hydrantů se staly městské gejzíry. Paříž se však snaží najít bezpečnější způsoby, jak od extrémního horka ulevit svým obyvatelům a zároveň při tom neplýtvat vodou, napsal francouzský deník Le Monde.

Spojené státy povolaly do služby účinnou zbraň: Velikána USS Gerald Ford

23.07. 17:17

Norfolk (USA) - Spojené státy po letech zpoždění a nečekaného prodražení uvedly do služby letadlovou loď USS Gerald Ford, která je prvním zástupcem nové generace nosičů letadel.

Přistáli Američané na Měsící? Nebo jde jen o konspirace?

Aktualizovali jsme 22.7.2017, 22:33, 22.07. 10:19

Svět před pár dny oslavil významné výročí - uplynulo 48 let od přistání Američanů na měsíci. Nebo jak by mnozí řekli "přistání" *mrk mrk*. Tato významná událost je jedním z nejoblíbenějších cílů konspiračních teoretiků. Co je na teoriích pravdy?

Budoucnost robotů: Budou pomáhat, nebo škodit?

22.07. 13:57

Má se lidstvo do budoucna bát robotů? Podle některých vědců je třeba, aby se upustilo od dnes už přežitých základních zákonů robotiky. Roboti by naopak měli být aktivnějšími pány situaci, zároveň by měli i nadále dbát o bezpečí lidských jedinců.

Robot našel ve Fukušimě lávu, zřejmě jde o roztavené palivo

Aktualizovali jsme 21.7.2017, 22:31, 21.07. 21:25

Tokio - Robot nasazený ve třetím reaktoru japonské jaderné elektrárny Fukušima na snímcích zachytil útvary podobné lávě. Podle odborníků by to mohlo být jaderné palivo.

EU a USA se pustili do boje proti ilegálním serverům

20.07. 21:51

Washington/Haag - Policejní úřady Spojených států a Evropské unie společně provedly dosud nejrozsáhlejší zátah proti ilegálním praktikám v anonymní sféře internetu známé jako darknet.

Čína se pouští do robotiky, chce být lídrem v oblasti umělé inteligence

20.07. 21:31

Peking - Čínská vláda dnes představila národní plán rozvoje umělé inteligence. Hodnota tohoto odvětví se má do roku 2020 zvýšit na 150 miliard jüanů (498 miliard Kč) a do roku 2025 až na 400 miliard jüanů (1,3 bilionu Kč).

Ke Slunci letí české přístroje,sonda musí ustát extrémní podmínky

19.07. 20:47

Praha - Čeští vědci ve spolupráci s českými firmami vyvinuli a vyrobili čtyři z deseti přístrojů pro vesmírnou sondu Solar Orbiter, kterou se Evropská vesmírná agentura (ESA) chystá vyslat ke Slunci. Intenzivní záření, teplotní rozdíly kolem 80 stupňů Celsia a vysoká radiace nabitých částic v…

Facebook nabídne uživatelům placený zpravodajský obsah

19.07. 19:34

San Francisco - Facebook chystá nový produkt. Služba umožní vydavatelům vytvořit platební bránu na facebookových Instant Articles, které nabízejí zpravodajským webům možnost sdílet články s uživateli facebooku.

Umělá inteligence se obrátí proti nám? Vizionář Musk nemá dobré zprávy

19.07. 16:50

Miliardář a technologický vizionář Elon Musk je přesvědčený, že je potřeba přistoupit k předběžné regulaci umělé inteligence. Pokud bychom nechali vývoj volně plynout, mohla by podle něj zničit svět jak jej známe.

Vědci jsou na stopě největšímu objevu od dob penicilinu. Zachrání antibiotika?

18.07. 09:11

Resistence bakterií vůči antibiotikům je jeden z největších lékařských strašáků moderní doby. Řada nemocí si po letech užívání antibiotik buduje přirozenou obranu a léky na ně v některých případech nezabírají. Odborníci se obávají, že tento trend bude pokračovat. Se zcela opačnou zprávou ale nyní…

Ve vesmíru se něco děje. Od hvězdy Ross 128 přicházejí záhadné signály

17.07. 19:07

San Juan - Vědci z observatoře Arecibo v Portoriku zaznamenali záhadné signály přicházející z oblasti kolem hvězdy Ross 128, která je od Země vzdálená 11 světelných let. Signál je v téměř pravidelných pulzech

Vědci našli na Marsu podmínky vhodné pro život

17.07. 18:23

Praha - Výzkum mezinárodního týmu vědců pod vedením Petra Brože z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR ukázal, že je na Marsu rozsáhlé pole tvořené malými sopkami a lávovými proudy, které by mohly představovat vhodné podmínky pro vznik života.

Pokus který vstoupil do dějin: Je rychlejší internet nebo poštovní holub?

17.07. 12:41

Jihoafrická společnost zabývající se informačními technologiemi, dokázala, že poslat data po poštovním holubovi je pro ni rychlejší než přenos dat internetem, který poskytuje firma Telkom, největší poskytovatel internetového připojení v zemi.

Čínští vědci poprvé "teleportovali" foton z povrchu Země na oběžnou dráhu

Aktualizovali jsme 13.7.2017, 22:05, 13.07. 17:44

Peking - Čínští vědci tento týden poprvé přenesli pomocí takzvané kvantové teleportace stav částice z povrchu Země na oběžnou dráhu. Díky kvantové provázanosti částic se jim podařilo přemístit vlastnosti fotonu na párový foton na satelitu Micius. Nejde však o faktický přenos částice, ale pouze o…

Severokorejský internet je světu k smíchu. Jak vypadá?

Aktualizovali jsme 13.7.2017, 22:05, 13.07. 17:24

Není žádným tajemstvím, že Severní Korea žije dlouhodobě v izolaci. Tamní obyvatelé sice mají mobilní telefony a přístup k internetu, vše ale pouze ve vnitrostátním měřítku. Nyní se však podařilo zjistit, jak skutečně severokorejský internet funguje. A rozhodně není o co stát.

Neštovice jsou zpět. Vědci v laboratoři vytvořili vyhynulý virus

13.07. 11:09

Kanadští vědci využili komerčně dostupné genetické materiály k vytvoření vyhynulého poxviru. Jedná se o vzdáleného příbuzného viru, který způsobuje pravé neštovice. Podle vědců je virus zcela neškodný a využít ho chtějí pro dobré účely.

Fotogalerie