Technika

V centru Londýna byl nalezen nejstarší ručně psaný dokument

Aktualizovali jsme 2.6.2016, 20:58, 02.06. 09:07

Londýn - Archeologové při vykopávkách v centru Londýna narazili na 400 tabulek. Jde o unikátní objev, jelikož je mezi nimi nejstarší ručně psaný dokument na území Británie.

Revoluce pro neslyšící? Aplikace dokáže přeložit pořady i webové stránky

02.06. 08:58

Praha - Neslyšící, pro které je kvůli jejich handicapu obtížné sledovat média, mají k dispozici novou pomůcku. Počítačová aplikace by jim měla umožnit snadněji porozumět obsahu pořadů a internetových stránek - díky překladu do znakového jazyka.

OBRAZEM: Švýcarsko má nejdelší železniční tunel. Měří přes 57 kilometrů

Aktualizovali jsme 1.6.2016, 19:04, 01.06. 14:08

Bern - Ve Švýcarsku se dnes slavnostně otevírá Gotthardský tunel. Jde o monstrózní stavbu, která je současně nejdelším železničním tunelem na světě. A není divu - tubus pod Alpami je dlouhý 57 kilometrů

reklama

Putinův parodující účet na Twitteru byl zrušen. Proč?

Aktualizovali jsme 1.6.2016, 16:51, 01.06. 10:14

Washington - Parodující účet na sociální síti Twitter má každá slavnější osobnost, většinou mají u lidí velký úspěch a jejich příspěvky odebírají statisíce uživatelů. Proto není divu, že nedávné zrušení účtů, které zesměšňovaly ruské politiky v čele s Putinem, vyvolalo velké pozdvižení.

Vědci dokážou zpomalit světlo ve vakuu

01.06. 16:44

Manila – Ačkoliv se na mnoha věcech fyzici neshodnou, rychlost světla ve vakuu patří ke klíčovým konstantám a značně ovlivňuje další zkoumání a výpočty. Ačkoliv by to mělo znamenat, že se světlo z bodu A do bodu B ve vakuu dostane vždy za stejný čas, vědci nyní přišli se způsobem, jak toto přece…

VIDEO: Švýcarsko otevřelo nejdelší železniční tunel na světě

01.06. 15:44

Curych - Hluboko pod Alpami se po téměř 20 letech dokončil nejdelší železniční tunel světě, měří neuvěřitelných 57 kilometrů. Celá monstrózní stavba stála 10 miliard dolarů. Průměrná doba jízdy mezi městy Curych a Lugano býval tři hodiny, díky tunelu se cesta zkrátí na 45 minut.

Černé díry by mohly být jen velké optické klamy, tvrdí fyzici

Aktualizovali jsme 1.6.2016, 15:22, 01.06. 10:12

Berlín - Pokud by se měl ve vesmíru vybrat jeden objekt, o kterém víme velmi málo, tak to budou jednoznačně černé díry. Nemůžeme je vidět, protože jejich gravitace pohlcuje světlo, nevíme z čeho jsou vyrobeny, nevíme co se děje uvnitř… A takhle by se dalo ještě chvíli pokračovat. Na jednu otázku…

Mobily mají spojitost s rakovinou? Toto ukázala nová studie

31.05. 17:03

Washington – O tom, zda mobilní telefony mohou u lidí způsobit rakovinu, se vědci dohadují již dlouho. Nová studie organizace National Toxicology Program, která spadá pod americké ministerstvo zdravotnictví, nyní tvrdí, že našla u myší spojitost mezi zářením z mobilních telefonů a rakovinou. Více…

Brusel zveřejnil kodex chování na internetu. Spolupracoval na něm Facebook i Google

31.05. 13:40

Brusel - Evropská komise bojuje proti šíření nenávistných projevů na internetu. Dnes společně s firmami jako Facebook, Twitter a YouTube zveřejnila kodex chování. Zmíněné společnosti se podle něj budou mimo jiné snažit do 24 hodin od upozornění prověřit, zda je nějaký obsah závadný.

Vědci učí roboty cítit bolest +VIDEO

31.05. 10:11

Hannover - Staví se roboti, kteří umí chodit a mluvit jako my, nyní se přidá další kousek schopnosti, které je přiblíží k opravdovým umělým bytostem. Vědci učí roboty cítit bolest.

VIDEO: Cvičení orli likvidují dotěrné drony

31.05. 09:44

Amsterdam - Vzestup robotů a dronů je jasný, dá se s nimi užít mnoho zábavy, ale hlavně u bezpilotních prostředků vyvstává mnoho bezpečnostních otázek. Lidé se moc nedokážou bránit, když začne pořizovat snímky z něčeho, co nechcete. Nebo případně, co dělat, když vstoupí do letové dráhy na letišti.…

VIDEO: Obětovali drona, aby natočili něco úchvatného. Vnitřek sopky jak jste ho ještě neviděli

Aktualizovali jsme 30.5.2016, 20:22, 30.05. 11:30

Sacramento - Američtí vědci z Kalifornie se mohou pochlubit unikátním kouskem. Na ostrově Vanuatu natočili za pomocí drona vnitřek aktivního vulkánu. Výpary z nitra žhavé sopky stroj sice zničily, výsledné záběry ale bezesporu stojí za to.

Hlasitý budíček pro lidstvo. Téměř 35% korálů Velkého bariérového útesu zcela zahynulo

30.05. 18:51

Sydney - Podle posledních průzkumů oceán pomalu umírá vlivem oteplování vody. Australští vědci přišli s hrozivou zprávou, že až 35 % korálů v oblasti australského Velkého bariérového útesu zcela zahynulo nebo právě umírá vlivem takzvaného zbělení.

VIDEO: Blýskněte se před kamarády. Ukažte jim 10 triků s vodou

30.05. 10:47

Londýn - Většina z nás si na kapaliny matně vzpomíná z hodin fyziky na základní či střední škole. S vodou a dalšími tekutými látkami se ale dá zažít spousta zábavy a můžete jimi oslnit nejednoho svého kamaráda. Podívejte se na 10 úžasných triků, které lze za pomocí vody provádět.

Pes byl zachráněn díky bionickým nohám +VIDEO

30.05. 10:24

Londýn - V posledních době byla pro Robbieho chůze velmi těžká, měl ortopedické problémy, kožní nádory, špatné tlapky. Život se mu ale kompletně změnil, když od svého páníčka dostal bionické nohy, díky tomu je také považován za prvního polorobotického psa.

Život přišel z vesmíru? Kometa 67P odhalila klíčové prvky k životu

30.05. 10:17

Paříž - Klíčové prvky, které jsou potřeba ke složení DNA a buněčných membrán, jako třeba jednoduché aminokyseliny glycinu a fosforu kyseliny byly objeveny na kometě 67P. Ta byla vybrána jako k pozorování sondou Rosetta.

Bahno zabránilo Mongolům zničit ve 13. století Evropu, zjistili vědci

30.05. 10:09

Curych - Evropa ve 13. století prohrávala s armádou Mongolů, vše vypadalo, že kočovníci vyplení velkou část starého kontinentu. Jenže v Maďarsku se z ničeho nic začali stahovat zpátky domů. Výzkumnici našli důvod, který pravděpodobně zachránil většinu Evropy.

Svět dobývají brýle pro virtuální realitu. Budou hitem letošního roku

29.05. 15:25

Praha - Prodejním hitem letošního roku budou podle obchodníků 3D brýle pro virtuální realitu. Do některých z nich se vkládá mobilní telefon.

Posádka ISS zkouší další pokus s nafukovacím modulem BEAM

28.05. 20:55

ISS (oběžná dráha) - Posádka Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) podniká druhý pokus s napouštěním vzduchu do experimentálního nafukovacího modulu BEAM.

VIDEO: Space X dobývá vesmír. Falcon opět úspěšně přistál

28.05. 12:05

New York - Soukromá společnost Space X dokazuje, že se stává mistrem v cestování do vesmíru. Raketa Falcon 9, která včera opustila zemských povrch, se opět, stejně jako při některých dřívějších pokusech, vrátila zpátky na zem na platformu umístěnou v moři. Unikátní přistání zachytila kamera…

Vědci dokáží určit, jestli se osoba v kómatu dokáže probudit

27.05. 15:57

Kodaň/Washington – Snad nejhorším aspektem blízké osoby, která upadla do kómatu, je pro příbuzné otázka, zda se vůbec někdy probudí. Nyní vědci tvrdí, že našli způsob, jak tuto otázku alespoň částečně zodpovědět. Více informací přinesl server Science Alert.

Facebook začal bojovat proti odpůrcům migrantů. Blokuje nenávistný obsah

27.05. 12:50

Amsterdam - Odpůrci migrantů musí být na pozoru. Sociální síť Facebook začala po silné dávce kritiky blokovat stránky s nenávistným obsahem. Jen v Nizozemí zablokovala tři populární stránky bojující proti uprchlíkům.

Rudá planeta vůbec nebyla rudá. Mars byl obalen sněhem a ledem

27.05. 10:00

Boulder - Když byste před 300 tisíci lety hledali na obloze rudou planetu, nic byste nenašli. Místo toho by šla vidět zářící bílá ledová koule. Astrofyzici z Southwest Research Institute zveřejnili první důkazy, že se Mars nedávno dostal z extrémní doby ledové.

Archeologové našli hrobku filozofa Aristotela

27.05. 09:20

Skopje - Jeden z největších myslitelů světa, řecký filozof Aristoteles pomohl formovat vědu po stovky let. Doposud se ale nevědělo, kde Aristoteles, který v roce 322 před Kristem zemřel, leží. Nyní archeologové tvrdí, že znají místo jeho posledního odpočinku.

reklama
reklama
reklama

Fotogalerie