Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Může být deprese dědičná? Studie ukázala zajímavé výsledky

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Washington – Deprese patří k vážným zdravotním problémům, které se začínají podrobně zkoumat až v moderní době. Nová studie, na kterou upozornil server Science Daily a která byla publikována v lékařském časopise American Journal of Psychiatry, varuje, že děti rodičů s depresemi mají samy větší riziko depresí.

Studie, která probíhala více než 30 let, je svou podstatou unikátní. Začala už v roce 1982, ukončena byla v roce 2015. Jejím cílem bylo zjistit, zda jsou deprese a úzkosti nějakým způsobem dědičné. Vždy po 10 letech vědci zveřejnili dosavadní výsledky, dnes jsou již k dispozici výsledky úplné.

Analýza těchto výsledků ukázala, že děti, jejichž rodiče trpěli depresemi, měly samy až třikrát větší riziko vzniku deprese. Byla u nich také větší pravděpodobnost, že se deprese vrátí i po 20. roku jejich života.

Ačkoliv děti spadající do rizikové skupiny se od ostatních nelišily v rámci dosaženého vzdělání, zaměstnání nebo příjmu, studie ukázala, že u nich byla větší pravděpodobnost rozvodu a méně dětí. Celkově se také tito lidé více léčili s psychologickými problémy.

Témata:  deprese zdraví vědci lidé

Aktuálně se děje

19. dubna 2024 14:49

Soud s Trumpem startuje. 12 porotců rozhodne o jeho osudu

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy