Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Černý panter z Jižní Koreje je Kimova noční můra! Nedokáže ho zastavit!

K2 Black Panther
K2 Black Panther
Foto: Wikimedia Commons

Je všeobecně známo, že Korejské republika patří k nejrozvinutějším ekonomikám na světě. Již méně se však ví, že jihokorejský průmysl zásobuje svojí zemi špičkovými zbraněmi. Takovou zbraní je nepochybně tank K2 Black Panther. Ten nemá na Korejském poloostrově konkurenci. A těžko ji hledá i na světě.

Vývoj K2 zahájila korejská státní Agentura pro obranný průmysl v roce 1998. Od počátku se do vývoje zapojila i firma Hyundai. Tank prošel mnoha fázemi vývoje a mnoha koncepty. Původně se počítalo s bezosádkovou věží a experimentálním kanónem ráže 140 milimetrů firmy. Obojí však nakonec spadlo pod stůl a vznikl daleko více konvenční tank, který je však napěchován špičkovou technikou. Roku 2008 byl hotov první prototyp, o tři roky později byla spuštěna sériová výroba a v roce 2014 bylo prvních patnáct kusů zařazeno do výzbroje.

K2 „Black Panther“ měří 7,6 metru (s kanónem 10,6 metru), na výšku má 2,4 metrů a na šířku 3,6 metru. Hmotnost tanku je 55 tun. Pohon první série tanku zajišťovala dvanáctiválcová německá pohonná jednotka MTU MT-883 Ka-501 o výkonu 1500 koní. Korejci však nechtějí být závislí na dodávkách z ciziny a cizí technologii. Od druhé série, jejíž produkce začala loni, má K2 pohonnou jednotku domácí provenience Doosan DV27K. Stejně tak převodovku od firmy MAN, nahradí v třetí sérii, která začne sjíždět z výrobních pásů letos, produkt korejské S&T Dynamics.

Podvozek K2 je řízen počítačem, a přesně dokáže odhadnout vlastnosti povrchu, takže je stroj maximálně ovladatelný ve všech podmínkách. Díky chytrému odpružení se mění i výška tanku, a stroj díky němu může měnit elevaci kanónu. Ten může dosáhnout vyšší nebo naopak nižší elevace a být maximálně využit v různých typech terénu. Od hor až po roviny. Vzhledem k enormní váze tanku se konstruktéři nespoléhali jen na použití mostů. K2 je po 30minutové přípravě za pomoci šnorchlu schopen brodění. Maximální rychlost stroje na silnici je 72 kilometrů v hodině. V terénu pak 50 kilometrů. Dojezd je 450 kilometrů.

Hlavní zbraní tanku je kanón ráže 120 milimetrů L/55 vyráběny firmou Hyundai. Zbraň má plně automatické nabíjení se zásobníkem na 16 nábojů a kadencí deset ran v minutě. Celková zásoba munice je 40 nábojů. Vedle toho je s kanónem spřažen kulomet ráže 7,62 se zásobou 12 000 kusů nábojů a na věži je ještě těžký kulomet 12,7 milimetrů K6 s 3600 náboji.

Zaměřovací systém je vysoce sofistikovaný. Vedle laserového zaměřovače, povětrnostních senzorů, termografické kamery má tank i radar pracující na extrémně vysoké frekvenci.  Předpokládá se, že vysoce výkonné počítače analyzují okolí a jsou schopny automaticky vyhodnotit pohyb cíle a vystřelit v nejvhodnější chvíli. Dosah systému je 9,8 kilometru a je schopen sestřelit i nízko letící letadla a helikoptéry.

K2 je vybaven speciální chytrou municí Korean Smart Top-Attack Munition (KSTAM), vyvinutou speciálně pro něj. Ta pracuje na principu „vystřel a zapomeň“. KSTAM je vystřelen z kanónu pod vysokým úhlem. Po výstřelu je munice zpomalena pomocí padáčku. Během letu analyzuje s pomocí radaru, senzorů a počítače tanku cíl, a dokáže změnit úhel dopadu tak, aby měl co největší ničivý účinek.

Síla a složení pancíře stroje je přísně tajena. Ví se, že tank vydrží přímý zásah kanónem ráže 120 milimetrů. Vedlo toho má stroj reaktivní pancéřování a senzory zaměření radarem a laserovým zaměřovačem. K dispozici je i rušička radarů. V případě ohrožení systém aktivní ochrany vystřelí klamný cíl, který má vystřelenou protitankovou zbraň nepřítele zmást.

Posádku stroje tvoří pouze tři muži: velitel, řidič a střelec. Velitel v případě nouze může převzít i funkci střelce. Uvádí se, že díky vysoké míře automatizace a výkonným počítačům, by stroj zvládl obsluhovat i jeden muž.

Dosud bylo ve dvou sériích vyrobeno 206 tanků a letos má být zahájená výroba dalších 54 K2. Jediným uživatelem stroje je zatím jihokorejská armáda. Jižní Korea se však záměrně vyhýbala použití cizí technologie. Nic tedy nemůže zabránit vývozu korejských strojů. Pokud by byly použity například americké technologie, vývoz zbraně by byl závislý na souhlasu amerického senátu. Licence na tankový kanón tak mohla být prodána za 540 milionů USD do Turecka.

Největším problémem K2 je cena. Jeden tank vyjde na 8,5 milionu dolarů a je tak jedním z nejdražších bojových strojů tohoto typu na světě. Přesto se potencionální zákazníci našli. Polsko začalo s Korejci jednat o nákupu licence. Poláci by chtěli získat až 800 těchto supermoderních tanků.  Jednání však teprve začala a nic není jisté. Jedno je ovšem jisté již dnes. Na K2 nemá KLDR odpověď. Nový tank bude vládnout Korejskému poloostrovu ještě mnoho let.

Témata:  tanky K2 Black Panther Jižní Korea zbraně Polsko Severní Korea USA Turecko

Aktuálně se děje

19. dubna 2024 9:32

Izrael podnikl útok na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy