V Česku si kávu dopřává 84 procent lidí. Průzkum agentury STEM/MARK mezi respondenty ve věku 18 až 64 let ukázal, že pětina z nich si pravidelně dopřává dva a více šálků kávy denně.

Zhruba stejný podíl dotázaných pije tento nápoj spíše příležitostně. Čaj je mezi Čechy ještě o něco oblíbenější, pije ho 90 procent lidí, zatímco alkoholické nápoje podle svého vyjádření konzumuje 68 procent obyvatel.

Polovina příznivců kávy má s pitím či s přípravou spojený nějaký rituál, nejčastěji je to ranní káva na probuzení. Lidé pijí kávu hlavně doma, na návštěvě nebo v práci. Víc než polovina oslovených si ji dá také v kavárně či cukrárně.

V kavárně nebo cukrárně si ji častěji dávají ženy, lidé s vysokoškolským vzděláním a s vyšším příjmem domácnosti. Obvykle v nich jejich návštěvníci vypijí jeden až čtyři šálky za měsíc.

Šedesát procent konzumentů kávy preferuje vyrovnanou chuť hořkosti a kyselosti, třetina se přiklání k hořké a dvě procenta dávají přednost kyselé chuti kávy.

Témata:  káva Češi

Aktuálně se děje

13. května 2024 10:25

Zabíjíte civilisty, ale vůdce Hamásu jste neutralizovat nedokázali, vzkázal Blinken Izraeli

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v neděli kritizoval postup Izraele ve válce v Pásmu Gazy. Izraelská taktika podle něj způsobila velký počet civilních obětí, ale nedokázala neutralizovat vůdce hnutí Hamás. Informuje o tom agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Hráči České republiky slaví po skórování v zápase předkola skupiny A mezi Norskem a Českou republikou na Mistrovství světa v ledním hokeji IIHF 2024 v Praze (Česká republika, 11. května 2024).

MS v hokeji 2024: Češi dramaticky otočili zápas a porazili norský tým

Druhý těžký zápas ve dvou dnech museli čeští hokejisté sehrát na úvod domácího světového šampionátu. Zatímco páteční duel s Finskem gól ze hry navzdory skvělému hokeji nenabídl a rozhodnout tak musely až samostatné nájezdy, kdy ten rozhodující proměnil kapitán Roman Červenka, v sobotním duelu s Norskem padlo hned devět branek. Tento zápas ale pro Čechy nezačal nejlépe a to i přes to, že Červenka ve svém 200. zápase za národní tým otevřel skóre. Norové totiž ještě v první třetině otočili na 3:1 a Češi se dlouho následně snažili o vyrovnání. To se podařilo v bojovné druhé třetině a až ve třetí třetině se jim podařilo otočit stav zpátky na svou stranu. Zásluhou Stránského, Hájka a Paláta tak nakonec došli k výhře 6:3.