Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V lednu přibylo bankrotů firem i podnikatelů, ukázala nová studie

Firmy, ilustrační foto
Firmy, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Praha - Podle dnes zveřejněné studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau bylo letos v lednu vyhlášeno 84 bankrotů obchodních společností, což bylo o 27 více než v prosinci. Současně bylo vyhlášeno 594 bankrotů fyzických osob podnikatelů, o 62 více než v předchozím měsíci a zároveň nejvíce od loňského června.

Nejvíc bankrotů obchodních společností bylo vyhlášeno v Praze (40) a v Jihomoravském kraji (devět). Žádný bankrot nebyl vyhlášen v Karlovarském, Olomouckém a Zlínském kraji. Bankroty fyzických osob podnikatelů byly nejčastěji vyhlašovány v Moravskoslezském kraji (81).

V lednu bylo podáno 120 návrhů na bankrot obchodních společností (o 13 méně než v prosinci), což je nejnižší počet za posledních devět let. Bylo podáno také 626 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů, o 52 méně než v prosinci.

"Počet návrhů na bankrot se v lednu proti prosinci každoročně snižuje a letošní rok není výjimkou. Předlužení podnikatelé a společnosti se častěji snaží udělat pomyslnou tečku za svým podnikáním na konci kalendářního roku než na začátku toho nového," uvedla analytička CRIF - Czech Credit Bureau Věra Kameníčková.

Z hlediska hlavních odvětví bylo v lednu nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno v obchodě (20 bankrotů). Nejméně jich bylo v zemědělství a dobývání (dva).

Témata:  bankrot firmy podnikatelé

Aktuálně se děje

17. května 2024 21:44

Zelenskyj podepsal zákon umožňující odsouzeným sloužit v ukrajinské armádě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal zákon, který umožňuje některým kategoriím odsouzených sloužit v ukrajinské armádě. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na údaje z webové stránky ukrajinského parlamentu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační foto

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu opět vzrostly

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.