K deklaraci na ochranu zákazníků proti takzvaným energetickým šmejdům se zatím přidalo 14 dodavatelů energií, kteří pokrývají přes 80 procent trhu. ČTK to sdělil Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR ČR), který vznik dokumentu společně s ministerstvem průmyslu a obchodu, Českou obchodní inspekcí (ČOI) a Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) inicioval. V materiálu se jednotlivé společnosti zavázaly k dodržování pravidel, která mají přispět ke kultivaci prodeje energií v Česku. V platnost dokument vstoupí od začátku července.
"Neexistuje důvod, proč se někdo, kdo se chová při prodeji energií slušně, nemohl k dodržování této deklarace přihlásit. Pevně věřím, že se počet signatářů ještě zvýší," uvedl prezident SOCR ČR Tomáš Prouza. Na českém trhu působí aktuálně 70 až 80 dodavatelů energií, řada z nich má ale jen několik stovek odběratelů. Každý rok několik z nich činnost ukončí a někteří naopak přibudou. Podle analytiků bude prodejců energií v Česku v nadcházejících letech postupně ubývat, trh se bude konsolidovat.
Obsah deklarace lze shrnout do tří klíčových oblastí: transparentní komunikace se zákazníkem, jednoznačné a férové podmínky smluvního vztahu a kontrola a regulace fungování zprostředkovatelů prodeje energií.
SOCR ČR upozornil, že přestože je přistoupení k dokumentu dobrovolným závazkem, jde o takzvaný veřejný příslib. V praxi to znamená, že ČOI a ERÚ budou dodržování pravidel obsažených v deklaraci kontrolovat a jejich porušení pokutovat. Porušení tohoto dobrovolného závazku bude také spojené s postihem v podobě medializace nekalého chování firmy, dodal svaz.
"Česká obchodní inspekce po podepsání deklarace ze strany zprostředkovatele, který její podmínky ani poté nebude dodržovat, může takové jednání vyhodnotit v krajním případě jako nekalou obchodní praktiku a uložit sankci až do výše pěti milionů korun," uvedl ústřední ředitel obchodní inspekce Mojmír Bezecný.
Ministerstvo průmyslu a obchodu v dubnu uvedlo, že pro boj s takzvanými energetickými šmejdy využije zákon o ochraně spotřebitele. Novela by měla platit od začátku příštího roku. Omezí například maximální délku trvání smlouvy na dobu určitou mezi obchodníkem a spotřebitelem na 36 měsíců. Aktuálně je tato doba neomezená. Po uplynutí 36 měsíců bude nově automaticky považována za smlouvu na dobu neurčitou. Zákazník podle něj dále dostane možnost vypovědět smlouvu na dobu určitou s automatickým prodloužením závazku kdykoli do 15. dne před uplynutím sjednané doby.
Další novinkou je zákaz sankcí plynoucích z automatického ukončení smluv. Míří například na praxi, kdy prodejci zákazníkům vnucovali například LED žárovky a v případě vypovězení smlouvy o dodávkách energie požadovali za tyto takzvané dárky zdarma uhrazení sankcí. Novela rovněž zavádí právo zákazníka na bezodkladné písemné vyhotovení smlouvy a na poskytnutí kopie smlouvy či souhrnu podstatných náležitostí smlouvy. Platnost plných mocí bude omezena pouze na šest měsíců.
Témata: šmejdi, podvodní prodejci, energetika, Tomáš Prouza
Související
3. září 2021 11:32
27. března 2020 15:31
16. ledna 2019 14:25
21. září 2018 16:22
20. července 2018 15:56
22. května 2018 12:31