Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Halík se pustil do Konvičkovců: Jsou to nacisti. Promluvil také muž od Duky

Martin Konvička
Martin Konvička
Foto: Reprofoto YouTube

Praha - Jak je to ve skutečnosti s českými muslimy? Rozděluje českou katolickou církev náhled na islám stejně jako postoj k uprchlíkům? Ve vysílání Českého rozhlasu o tom dnes velmi živě a peprně debatovali Milan Badal, ředitele odboru vnějších vztahů, a uznávaný kněz a teolog Tomáš Halík.

Když se čeští muslimové rozhodli připojit ke katolické modlitbě, v jedné z pražských farností byli odmítnuti, v druhé naopak přijati. Podle Halíka ale šlo spíše o nějaké nedorozumění. "Ti faráři, kteří to odmítali, se domnívali, že půjde o nějakou společnou křesťansko-muslimskou liturgii, o což samozřejmě nešlo. Ti muslimové ale chtěli stejně jako ve Francii, v Německu a v Římě tichou účastí na mši a stiskem ruky při pozdravení pokoje dát jasně najevo: my muslimové odsuzujeme terorismus a zneužívání náboženství. S vámi, katolíky a křesťany, věříme v jednoho Boha," tvrdí.

"Já myslím, že to není otázka farářů, kteří mají stejný přístup – čili dodržují nějaké předpisy. Když nejde o společnou bohoslužbu, tak nikomu nemůžeme zakazovat, aby vstoupil do kostela a byl tam i při bohoslužbách," reagoval Badal.

"Podle mých zpráv šlo o výhrady ze strany některých věřících, kteří zaznamenali, že muslimové třeba ve Francii nebo i ve Vatikánu se při kázaní otočili tváří pryč zády," dodal.

Halík ale vidí celou věc jinak: "Velmi dobře znám česko-muslimskou komunitu a spolu s kardinálem Vlkem se už mnoho let účastníme velmi důležité aktivity Společný hlas, kde se v Čechách žijící křesťané, židé a muslimové pravidelně setkávají a vyjasňují si svá stanoviska," podotkl Halík.

Tvrdí také, že ve vzdělání české katolické církve, který podle něj vede k tomu, jak se veřejně vyjadřují o muslimech. "Společenství Opus Dei dělalo pro kněze jakýsi vzdělávací kurz o islámu a pozvali pana Lukáš Lhoťana, což je člověk, který byl fanatický muslim a dnes je fanatický protimuslim. a jeho přednášky jsou takové čtvrthodinky nenávisti. Tento člověk má připravovat kněze, aby něco věděli o islámu?" ptá se Halík.

"Řekl jsem, že v islámu jsou v jeho učení jasné a násilné tendence. Ty tam každý, kdo se zabývá studiem islámu, vidí. Nevěřím na to, že by se nějakým školením a výchovou dokázalo, aby ti lidé prostě přepólovali svoje náboženství na něco úplně jiného," odvětil Badal.

Podle Halíka jednoduše s českými muslimy žádné problémy nikdy nebyly. "Naopak. Otevřeně se zastali například křesťanky odsouzené v Súdánu. To se ale samozřejmě může změnit. Protože jestliže pan Konvička a jeho iniciativa Islám tady nechceme, pořádala sprostou provokaci před brněnskou mešitou spálením Koránu a připomínající skutečně ta nacistická shromáždění, tak mohou ty naše muslimy zradikalizovat. Je důležité, aby tady byli křesťané, kteří jim říkají – tohleto my nechceme. Bohužel v tom vidím malou podporu špiček katolické církve," podotkl teolog.

Témata:  Tomáš Halík muslimové Islám Martin Konvička

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.