Praha - Jak je to ve skutečnosti s českými muslimy? Rozděluje českou katolickou církev náhled na islám stejně jako postoj k uprchlíkům? Ve vysílání Českého rozhlasu o tom dnes velmi živě a peprně debatovali Milan Badal, ředitele odboru vnějších vztahů, a uznávaný kněz a teolog Tomáš Halík.
Když se čeští muslimové rozhodli připojit ke katolické modlitbě, v jedné z pražských farností byli odmítnuti, v druhé naopak přijati. Podle Halíka ale šlo spíše o nějaké nedorozumění. "Ti faráři, kteří to odmítali, se domnívali, že půjde o nějakou společnou křesťansko-muslimskou liturgii, o což samozřejmě nešlo. Ti muslimové ale chtěli stejně jako ve Francii, v Německu a v Římě tichou účastí na mši a stiskem ruky při pozdravení pokoje dát jasně najevo: my muslimové odsuzujeme terorismus a zneužívání náboženství. S vámi, katolíky a křesťany, věříme v jednoho Boha," tvrdí.
"Já myslím, že to není otázka farářů, kteří mají stejný přístup – čili dodržují nějaké předpisy. Když nejde o společnou bohoslužbu, tak nikomu nemůžeme zakazovat, aby vstoupil do kostela a byl tam i při bohoslužbách," reagoval Badal.
"Podle mých zpráv šlo o výhrady ze strany některých věřících, kteří zaznamenali, že muslimové třeba ve Francii nebo i ve Vatikánu se při kázaní otočili tváří pryč zády," dodal.
Halík ale vidí celou věc jinak: "Velmi dobře znám česko-muslimskou komunitu a spolu s kardinálem Vlkem se už mnoho let účastníme velmi důležité aktivity Společný hlas, kde se v Čechách žijící křesťané, židé a muslimové pravidelně setkávají a vyjasňují si svá stanoviska," podotkl Halík.
Tvrdí také, že ve vzdělání české katolické církve, který podle něj vede k tomu, jak se veřejně vyjadřují o muslimech. "Společenství Opus Dei dělalo pro kněze jakýsi vzdělávací kurz o islámu a pozvali pana Lukáš Lhoťana, což je člověk, který byl fanatický muslim a dnes je fanatický protimuslim. a jeho přednášky jsou takové čtvrthodinky nenávisti. Tento člověk má připravovat kněze, aby něco věděli o islámu?" ptá se Halík.
"Řekl jsem, že v islámu jsou v jeho učení jasné a násilné tendence. Ty tam každý, kdo se zabývá studiem islámu, vidí. Nevěřím na to, že by se nějakým školením a výchovou dokázalo, aby ti lidé prostě přepólovali svoje náboženství na něco úplně jiného," odvětil Badal.
Podle Halíka jednoduše s českými muslimy žádné problémy nikdy nebyly. "Naopak. Otevřeně se zastali například křesťanky odsouzené v Súdánu. To se ale samozřejmě může změnit. Protože jestliže pan Konvička a jeho iniciativa Islám tady nechceme, pořádala sprostou provokaci před brněnskou mešitou spálením Koránu a připomínající skutečně ta nacistická shromáždění, tak mohou ty naše muslimy zradikalizovat. Je důležité, aby tady byli křesťané, kteří jim říkají – tohleto my nechceme. Bohužel v tom vidím malou podporu špiček katolické církve," podotkl teolog.
Témata: Tomáš Halík, muslimové, Islám, Martin Konvička
Související
31. března 2022 12:20
5. listopadu 2021 19:01
19. prosince 2019 15:01
17. listopadu 2019 21:00
4. října 2019 21:01
26. prosince 2018 13:27