Praha – Lidovecký poslanec Ivan Gabal se domnívá, že by Česká republika měla zavřít své velvyslanectví v Damašku. Tento názor vyslovil během debaty v České televizi. Nápad se ale nelíbí ani komunistovi Pavlu Kováčikovi, ani nezávislému poslanci a někdejšímu diplomatovi Milanu Šarapatkovi.
Gabal a Kováčik se v Událostech, komentářích střetli kvůli rusko-americkým vztahům. Lidovec se domnívá, že ruské a syrské letouny bombardují Aleppo tak, aby napáchali co nejvíce škod a aby bylo co nejvíce mrtvých. V důsledku bombardování hrozí další velká migrační vlna, varoval. Kováčik ale poukázal, že Rusové jsou jediní, kteří v zemi operují na oficiální pozvání. Naopak ostatní jsou tam podle něj nelegálně a jen přilévají olej do ohně.
Komunista také apeluje na to, aby věci nebyly posuzovány podle měřítka „hodný Západ a zlý diktátor". Připomněl třeba západní zásahy v Afghánistánu nebo v Iráku. Trvá na tom, že lidé mají právo si sami zvolit režim, ve kterém budu žít.
Lidovec pak navrhl, že by Česká republika měla zavřít svou ambasádu v Damašku. Překvapuje ho prý, že to česká diplomacie ještě neudělala. „Nemůžeme dělat fíkový list Asadovu režimu, v Damašku děláme špinavou práci," říká rázně.
To ale přímo v ČT odmítl Kováčik a na svém blogu na serveru iDnes.cz také poslanec a někdejší diplomat Milan Šarapatka. „Česká diplomacie, bohužel, není z nejviditelnějších. Nejsme velkou bohatou zemí ani vojenskou velmocí a pravidelné decimování schopných a zkušených diplomatů a jejich nahrazování kádry té partaje, která právě na MZV vládne, také kvalitě naší diplomacie neprospívá," uvedl k tomuto nápadu Šarapatka.
Podle něj však existuje jedna zcela excelentní výjimka. „A tou je právě působení naší ambasády v syrském Damašku, kterou vede zkušená diplomatka, paní velvyslankyně Eva Filipi. Naše velvyslanectví tam díky obrovskému úsilí zvládá nejen rutinní agendu, ale zastupuje na teritoriu Sýrie také zájmy USA a EU. Paní velvyslankyni zase její erudice a dlouholeté zkušenosti v teritoriu umožňují komunikovat se syrskou stranou napříč politickým spektrem a získávat cenné informace jak od vládního establishmentu, tak od opozičních skupin," oceňuje práci diplomatky politik.
„Takto vytvořený názor na situaci v Sýrii se však musí samozřejmě výrazně lišit od prvoplánových informací o zlém Asadovi a hodných „bojovnících za svobodu" podporovaných USA, kterými nás "krmí" naše média. Není právě toto důvod snahy po uzavření našeho velvyslanectví v Damašku? Jsem proto proti uzavření ambasády a věřím, že pan ministr Zaorálek tomuto tlaku odolá," dodává bývalý diplomat.
Témata: Ivan Gabal, Milan Šarapatka, Sýrie, Bašár Asad
Související
27. dubna 2020 22:21
1. října 2019 16:06
19. července 2018 8:39
16. prosince 2016 22:03
16. července 2016 20:36
16. června 2016 17:24