Praha - Vicepremiér pro výzkum Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) dnes řekl, že výzkum, vývoj a inovace by neměl mít žádné potíže s čerpáním evropských fondů. Kritici na jaře upozorňovali, že evropské dotace pro výzkum mohou být ohroženy, protože vládní sekce pro vědu, výzkum a inovace pozdě předložila vládě konečnou podobu potřebného dokumentu.
Evropská komise schválila český plán, do jakých perspektivních oborů nasměrovat evropské dotace, jež využije tuzemský výzkum. Česko tak splnilo jednu z podmínek Bruselu, tou byla takzvaná RIS3 strategie, klíčový dokument, který se váže na výzvy operačních programů na vědu a výzkum. „Jsou tam nějaká doporučení," řekl Bělobrádek. Podle něho budou nutné personální posily.
K první verzi měla EK výhrady, dokument měl ale podle Bělobrádkovy sekce být hotov až do konce letošního roku. Když se připravoval, kritizovali ho podnikatelé i vědci kvůli nedostatečnému zapojení regionálních subjektů, které se na přípravě podílely.
Do výzkumu a podnikání v nejperspektivnějších odvětvích českého hospodářství má jít z evropských dotací a národních, regionálních i soukromých zdrojů v příštích letech až 70 miliard korun. Cílem národní strategie pro výzkum je co nejúčelněji propojit akademický a podnikatelský sektor, což se v Česku dlouhodobě nedaří. Jednou z podmínek Bruselu například je, že se strategie musí uplatnit zejména v regionech.
Mezi nové prioritní oblasti výzkumu patří třeba digitální technologie, elektrotechnika, pokročilá medicína nebo životní prostředí. Na tyto oblasti by měly být zaměřeny i výzvy z operačních programů Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost na ministerstvu průmyslu, Výzkum, vývoj a vzdělávání na ministerstvu školství a z programu Praha - pól růstu.
Podle Bělobrádka je nutná další diskuse se zástupci průmyslu, vědy a regionů tak, aby se peníze národní, evropské a soukromé cílily na perspektivní obory, kde to má skutečně smysl. „To znamená, abychom to dali na ty vybrané oblasti, které mají perspektivu a budou zvyšovat konkurenceschopnost a zaměstnanost," doplnil vicepremiér.
Témata: Pavel Bělobrádek, Evropská komise (EK), vědci
Související
5. června 2022 14:19
14. prosince 2021 20:16
11. března 2020 10:24
25. ledna 2020 14:02
9. prosince 2019 22:00
30. listopadu 2019 10:15