Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko čelí 12 mezinárodním arbitrážím, většina se týká fotovoltaických elektráren

Ministerstvo financí
Ministerstvo financí
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Praha - Z údajů ministerstva financí vyplývá, že Česko čelí 12 mezinárodním arbitrážím, z toho má sedm souvislost s fotovoltaickými elektrárnami. Arbitráže jsou většinou výsledkem smluv o ochraně investic z počátku 90. let.

Souhrnná výše všech žalovaných nároků přesahuje sedm miliard korun.

Například britská společnost WNC Factoring žaluje stát na základě údajné škody vzniklé v souvislosti s privatizací společnosti Škodaexport. Britští občané I. Busta a J. Busta a společnost Anglia Auto Accessories vedou proti České republice dvě arbitráže, jejichž předmětem má být protiprávní jednání policie a soudů vůči investici žalobců.

Na konci loňského září zahájily arbitráž proti státu kyperské firmy senátora Iva Valenty ovládající sázkový holding Synot. Firmy požadují odškodné zhruba miliardu korun za ušlý zisk.

Loni v prosinci oznámila švýcarská společnost Pawlowski AG, že zahájí s Českem u Mezinárodního rozhodčího soudu ve Washingtonu arbitráž kvůli investici do stavby obytného projektu Benice v Praze. Mimosoudně firma požadovala přes 2,6 miliardy korun, ministerstvo financí ale nárok odmítlo. V seznamu arbitráží zatím tato kauza nefiguruje.

Stejně tak zatím nebyla zahájena arbitráž kvůli pozemkům v Praze. Letos v červenci MF informovalo, že dubajská Alcor Holdings požaduje 483 milionů korun kvůli pozemkům v Praze, na kterých byly v minulosti vybudovány veřejné komunikace.

Dosud bylo proti Česku ukončeno 20 arbitráží, tři z nich ČR prohrála. Nejnákladnější byl spor se CME ohledně znehodnocení investice do televize Nova. Stát v roce 2003 musel firmě zaplatit 10,6 miliardy Kč.

Témata:  arbitráž Ministerstvo financí České republiky firmy

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.