Praha – Dlouholetý komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček v pořadu Události, komentáře mluvil o tom, jaké skryté motivy mohly stát za vznikem prohlášení nejvyšších ústavních činitelů o Číně, které reagovalo na schůzku některých politiků, včetně ministrů, s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou.
Hojně diskutovaný text, který podepsali prezident republiky Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka, předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček a předseda Senátu Milan Štěch, říká mimo jiné, že „naše země při naplňování své dlouhodobé politiky vůči Čínské lidové republice vychází z principů strategického partnerství mezi oběma zeměmi a ze vzájemného respektu ke svrchovanosti a územní celistvosti Čínské lidové republiky."
„Já jsem to slyšel tak, že po tom setkání pana ministra kultury s dalajlámou, které se i některým významným politikům, kteří přišli na to setkání poslanců a senátorů s ním, zdálo nešikovné, protože se konalo na půdě ministerstva kultury, tedy státní instituce, se údajně dostavila velvyslankyně Čínské lidové republiky na Pražský hrad. Tam údajně vyjádřila důrazné výhrady vůči tomu, co se tady v souvislosti s dalajlámou objevuje. A poté nastal výrazný politický tlak z té krásné budovy nad Vltavou, z Pražského hradu, a to všemi možnými směry. Ministerstvo zahraničí zformovalo ten text, neboť to je jeho úkol a rutinní práce," vysvětloval komentátor.
Tím to prý ale neskončilo. „A pokud je mi známo, tak odkudsi přišlo jisté varování, říkám odkudsi, i panu premiéru Sobotkovi, aby zmobilizoval ty další pány, kteří pak podepsali to prohlášení, protože v opačném případě by mu mohla vláda brzy skončit. Říkám jenom to, co jsem jako novinář, který se politikou zabývá odjakživa, a má nějaké kontakty, z nejrůznějších zdrojů posbíral," uvedl Nováček.
Pak se prý stalo, co se stalo. „A nedá se prý říci, že by to všichni ti čtyři nesli dobře. Co se týče těch důvodů, o těch se opět můžeme jenom domnívat, jaké jsou. Bývají uváděny velmi zajímavé, ale já nevím, jestli si mám dovolit to tady říct," zaváhal komentátor. Moderátor Událostí, komentářů Daniel Takáč jej poté vyzval, aby to zkusil.
„No, to je samozřejmě, politici mi řeknou, spekulace, a jak si to může ten Nováček dovolit, ale já se jich často nedopouštím. Už někdy před mnoha měsíci, v souvislosti s chystanou návštěvou čínského prezidenta u nás a s ohlášeným podpisem řady dohod, se v takzvaných politických kuloárech hovořilo o tom, že je takový spěch na to, aby čínský prezident přijel a aby ty dohody se podařilo uzavřít, proto že pokud se tady uskuteční ty ohlášené velké čínské investice, tak že se sem tam najde nějaký drobný peníz, který by mohl jedné politické straně pomoci konkurovat hnutí Andreje Babiše, jehož rozpočtové možnosti jsou, vzhledem k těm našim stranám, nekonečné, a také by mohl pomoci v příští prezidentské volbě, protože ti, kteří pomáhali před pěti lety, patrně prostřednictvím Lukoilu, už znovu nepomohou," dodal Nováček s tím, že neví, co je na tom pravdy.
„Byl jsem ale opakovaně ujištěn, že to tak je. A to může být také důvod, proč byl teď obrovský zájem tu záležitost, která nastala kolem dalajlámy, urovnat," dodal s tím, že mu to jako historikovi připomíná dobu, kdy psávala protektorátní vláda do Berlína.
Témata: Bohuslav Sobotka, H. H. Dalajlama, Čína
Související
25. dubna 2022 16:32
28. srpna 2020 12:53
19. října 2019 10:58
8. října 2019 12:26
12. září 2019 16:27
30. června 2019 21:07