Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropské sankce proti Rusku by měly zůstat v současné podobě, tvrdí Sobotka

Bohuslav Sobotka /ČSSD/
Bohuslav Sobotka /ČSSD/
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Dokud se nepodaří dosáhnout pokroku při řešení konfliktu na východě Ukrajiny, měly by evropské sankce proti Rusku zůstat v současné podobě. Myslí si to premiér Bohuslav Sobotka.

Pokud by na dnešním a pátečním summitu Evropské unie zazněl návrh na zpřísnění sankcí, Sobotka by ho podle svých slov nepodpořil, protože nemá k dispozici analýzu dopadů možných dodatečných opatření. Dnes to řekl na jednání sněmovního evropského výboru.

Sobotka zatím nemá informace o tom, že by se někdo na summitu chystal zrušení sankcí navrhnout. „Je jasné, že sankce musí být nadále navázány na plnění minské dohody," řekl Sobotka. Jejich zmírnění nebo zrušení si umí představit až v případě, že dojde k výraznému pokroku při plnění dohody, která má zajistit ukončení konfliktu na Ukrajině.

Přijetí sankcí pro Česko podle něj nebylo jednoduché, země si uvědomuje jejich negativní dopad na hospodářství. Zároveň ale chce postupovat tak, aby EU vystupovala vůči Rusku a Ukrajině jednotně, protože jen tak si podle něj dokáže vynutit respekt.

Témata:  Bohuslav Sobotka protiruské sankce EU

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.