Praha - Trvalé úložiště radioaktivního odpadu by bylo nejvhodnější postavit přímo v místě jaderné elektrárny. V dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová.
Česko by mělo úložiště postavit do roku 2065. Náklady na jeho vybudování jsou odhadovány zhruba na 112 miliard korun, na jaderném účtu na jeho výstavbu je aktuálně 24 miliard. V současnosti se ukládá jaderný odpad do meziskladů, které jsou v areálech obou elektráren.
"Já bych touto cestou šla. Mohlo by to pomoci vyřešit patovou situaci, která tady u státem vytipovaných obcí nastala. Třeba některé obce z okolí Dukovan už projevily zájem o geologické průzkumy. S určitými kompenzacemi by nemusely být proti," řekla Drábová.
Podle ní by se měla Správa úložišť radioaktivních odpadů podrobně podívat, zda by geologický masiv v okolí obou jaderných elektráren vybudování úložiště umožnil. "Zatím ta otázka na přetřes moc nepřišla, ale bylo by vhodné aspoň vědět, jestli to bude nebo nebude možné," doplnila Drábová.
Při stavbách jaderných elektráren v Česku se původně počítalo, že se bude jaderný odpad vyvážet na území bývalého Sovětského svazu. To se po jeho rozpadu změnilo. Odpad se začal vozit do meziskladů. Životnost těchto kontejnerů je minimálně 50 let. Podle Drábové to zatím vypadá, že životnost bude delší.
"Nemáme za sebou ani 20 let, takže jsme na samém začátku. Ale nutno říci, že výsledky kontrol po deseti letech byly vynikající," uvedla dále Drábová.
Na konci roku 2011 vláda vybrala sedm lokalit, ve kterých by měl začít průzkum. Starostové obcí ležících v katastrech pěti zvažovaných lokalit loni podali žalobu na ministra životního prostředí. Zbývající dvě lokality jsou Horka u Velkého Meziříčí a Kraví Hora na Žďársku. Podle Drábové se však může stát, že geologicky nebude vyhovovat ani jedna z nich.
"Průzkumy zatím byly vedeny velmi předběžně. Stát zhruba před 20 lety vybral přibližně 25 lokalit, z nichž následně podle nějakých kritérií vybral sedm stávajících. Ale od té doby se stav poznání změnil natolik, že je možné, že mezi některými z těch, které byly před 20 lety vyřazeny, by se vhodná našla," sdělila Drábová.
Témata: jaderný materiál, Dana Drábová, Jaderná elektrárna Temelín
Související
17. července 2018 11:59
10. listopadu 2017 13:10
10. září 2017 12:03
1. dubna 2017 10:58
24. prosince 2016 11:02
19. října 2016 16:44