reklama

Petice, která se objevila na petičním serveru Petice24, čítá již téměř tisíc podpisů. Lidé v ní požadují odvolání ministra kultury Daniela Hermana, který je nyní v hledáčku médií kvůli sporu s prezidentem Milošem Zemanem.

"Vážený pane prezidente ČR a vážený pane premiére vlády ČR, my, občané ČR znepokojení bezpečnostními, kulturními i mezinárodně-politickými riziky, které pro Českou republiku představuje na postu ministra vlády ČR katolicko-pravicový extremista Daniel Hermann svou podporou Sudetendeutsche Landsmannschaftu, sudeťáckého revanšismu a neonacistického revisionismu, podporou různých teroristických skupin v Sýrii, podporou a otevřenými sympatiemi k banderovské ideologii, která měla za následky zrůdné válečné zločiny a genocidu za II. světové války i později, podporou klerofašismu a teokratických diktatur, což se projevilo například podoporou hlavy jedné bývalé mimořádně kruté teokraticko-feudální diktatury, kterou je Tändzin Gjamccho a mnoha podobnými aktivitami, žádáme tímto, aby byl ochráněn demokratický princip vlády ČR a její mezinárodně-politické postavení ČR tím, že tato nebezpečná a pro naši zemi riziková osoba bude postu ministra zbavena a nahrazena někým, kdo respektuje demokratické principy, lidská práva, suverenitu ČR a nekolaboruje s teroristy," píší autoři petice.

Herman tvrdí, že ho prezident Miloš Zeman osobně vyzval ke zrušení úterní schůzky s dalajlamou. Jinak neudělí jeho strýci Jiřímu Bradymu státní vyznamenání. Herman následně pro Českou televizi upřesnil, kdy a jak mu Zeman řekl o tom, že může zrušit Bradyho vyznamenání.

Jejich rozhovor se podle Hermana odehrál 8. září venku na platformě na schodišti slovenského velvyslanectví. "Tam mi prezident republiky Miloš Zeman řekl, že moji nominaci schválil, ale pokud se setkám s tibetským dalajlamou, taž že ji zruší. Takto to přímo formuloval," uvedl ministr kultury. Pražský hrad to popírá.

U stolu s Hermanem a Zemanem byli na slovenském velvyslanectví také ministři dopravy Dan Ťok (za ANO) a průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD), debatu o udělování státních vyznamenání či Bradym ale podle svých vyjádření neslyšeli.

Brady, který prošel Terezínem i Osvětimí, po druhé světové válce emigroval do Kanady a tam pomáhal emigrantům z Československa, v neděli přiletěl do Česka. Ocenění za svou práci by se mohl dočkat od Univerzity Palackého nebo města Brna.