Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šéfkou Grantové agentury se asi stane Valkárová

Pavel Bělobrádek /KDU-ČSL/, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace
Pavel Bělobrádek /KDU-ČSL/, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Fyzička Alice Valkárová (69) z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy by se měla stát novou předsedkyní Grantové agentury ČR (GAČR). Ve funkci nahradí matematika Ivana Netuku.

Na dnešním zasedání ji zvolila vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), oznámil novinářům vicepremiér a předseda RVVI Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Výběr ještě musí potvrdit vláda.

Valkárová vystudovala jadernou fyziku. Zkoumá přímou tvorbu párů z elektronů a pozitronů. Podílela se na stavbě experimentálního zařízení H1 budovaného na urychlovači protonů a elektronů HERA v Hamburku.

Netuka byl předsedou GA ČR od října 2014. Mezinárodně uznávaný matematik ve funkci před dvěma lety vystřídal sociologa Petra Matějů, který po vlně kritiky rezignoval.

Vedle Netuky končí v prosinci a lednu druhé funkční období dalším třem z pěti členů předsednictva GAČR, Bohuslavu Gašovi, Cyrilu Höschlovi a Otomaru Linhartovi. Ze současného vedení má ve funkci zůstat pouze Stanislava Hronová.

Členové předsednictva zastupují pět základních vědních oborů - technické vědy, vědy o neživé přírodě, lékařské a biologické vědy, společenské a humanitní vědy a zemědělské a biologicko-environmentální vědy.

Vládní rada pro výzkum dnes volila také nové členy výzkumné rady Technologické agentury (TAČR). Ze 13 kandidátů vybrala Kamilu Vávrovou z Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví a Tomáše Krumla z Ústavu fyziky materiálů Akademie věd ČR. Pokud volbu potvrdí vláda, nahradí ve dvanáctičlenné výzkumné radě Pavla Bartoše a Martina Frélicha, kterým skončilo funkční období.

Témata:  Pavel Bělobrádek Grantová agentura České republiky

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.