Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Youtubery sleduje v Česku většina mladých lidí

Martin Rota alias Naprosto Retardovaný
Martin Rota alias Naprosto Retardovaný
Foto: Reprofoto YouTube

Praha - Podle výsledků studie Video na internetu společnosti Nielsen Admosphere jsou youtubeři fenoménem, jenž oslovuje zejména generaci Z – jinými slovy tu, která v podstatě vyrostla na internetu. Autorská videa online pak sledují zhruba stejně intenzivně dívky i chlapci. Pro značky představují osobnosti produkující online videa zároveň příležitost, jak oslovit právě mladší část populace. Výzkumu se zúčastnilo 1200 respondentů z internetové populace starší 15 let.

V celé internetové populaci sledují nějaké youtubery, vloggery či osobnosti produkující autorská videa průměrně 2 lidé z 10. Chtělo by se říct, že to je výsledek, který snad ani za takový humbuk, jaký se kolem online hvězd v posledních dvou letech rozpoutal, nestojí. Ve věkové skupině 15-20 let už však tyto producenty obsahu sleduje 8 lidí z 10. A u těch nejmladších z nich, tedy jedinců ve věku 15‑16 let, je to dokonce 9 lidí z 10. Důvody jsou přitom nasnadě: tato generace je vůbec první, která již od raného dětství žije s technologiemi, a je zároveň nejaktivnější na internetu. Uživatelé generace Z (15-20 let) navíc v podstatě objevili na „svých" médiích to, co teenagery obecně zajímá už několik desetiletí – idoly a instantní zábavu.U starších věkových skupin už mají youtubeři publikum slabší. Částečně ještě zasahují generaci tzv. millennials (21-34 let) – v této věkové skupině sledují youtubery 3 z 10 uživatelů internetu. „Příčinou je hlavně dosavadní nedostatek youtuberů tvořících obsah pro starší cílové skupiny. Pro ‚oldtubery' je tu rozhodně místo!" dodává Tomáš Pflanzer, Head of Digital ze společnosti Nielsen Admosphere.Pokud jde o sledování „tradičních" populárních idolů, představíme si mezi diváky možná spíše dívky než chlapce, ale sledování youtuberů je z hlediska pohlaví velmi vyrovnané. Ne vždy sice sledují stejný obsah, ale jsou i takoví tvůrci, na kterých se chlapci i dívky shodnou. Vedle zábavných videí je nejlepším příkladem žánru, který je velmi populární (pro někoho možná i překvapivě) u chlapců i dívek, herní video, v němž youtubeři představují a komentují počítačové hry. Jejich oblibu mezi českými uživateli internetu komentuje Tomáš Pflanzer: „Pro příležitostné hráče je často zábavnější sledovat uložená či živě streamovaná videa z hraní profesionálními hráči či youtubery, kteří se snaží hraní i vtipně komentovat a zároveň je možné s nimi během hraní interagovat. Oni vlastně hru přibližují svým divákům. Velká komunita se historicky vybudovala kolem her jako Minecraft či GTA."Příkladem genderově specifického obsahu na YouTube mohou být videa, která radí, jak na make-up či vlasy – ta v souladu s očekáváním sledují častěji děvčata.

Témata:  PC YouTube

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.