Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidovci změny nechystají, výměnu ministrů ale respektují

Pavel Bělobrádek /KDU-ČSL/, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace
Pavel Bělobrádek /KDU-ČSL/, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Předseda lidovců a vicepremiér Pavel Bělobrádek respektuje rozhodnutí premiéra Bohuslava Sobotky a šéfa sociální demokracie o obměně ministrů ČSSD.

Sdělil to dnes ČTK. Sami lidovci ale změnu neplánují, řekl České televizi (ČT) ministr zemědělství a 1. místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Podle něj také není nejšťastnější měnit ministry pouhých 11 měsíců před volbami do Sněmovny.

Sobotka dnes oznámil, že ve vládě skončí ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. "Chci, aby ten kurz sociální demokracie byl zřetelnější, aby vládní tým byl kompaktní a vláda byla výkonná až do samého konce volebního období," řekl.

 "Pokud ten pravý důvod je, že ti ministři jsou vyčerpaní a pracovali dobře, tak takové změny je ideální dělat do poločasu mandátu vlády," řekl ČT Jurečka. Nový ministr podle něj vždy potřebuje půl až tři čtvrtě roku času, než je schopen provádět ve svém resortu systémové kroky.

Lidovci ale podle Jurečky nebyli spokojeni s přístupem Dienstbiera. "I my, jako koaliční partner, jsme se (s Dienstbierem) dost často názorově střetávali. V těch agendách a materiálech, které předkládal, jsme viděli velké problémy ve vztahu k přístupu k otázce genderové problematiky, k otázce lidskoprávního pohledu, k otázce pohledu na rodiny," uvedl.

Témata:  Pavel Bělobrádek KDU-ČSL vláda

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Blackout v Česku. Problémy hlásí Praha i jiné oblasti

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.