Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chovanec se brání: EU by neměla kritizovat státy V4 kvůli uprchlíkům

Milan Chovanec /ČSSD/, ministr vnitra
Milan Chovanec /ČSSD/, ministr vnitra
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Kritika evropských komisařů by měla směřovat k zemím, které se dobrovolně zavázaly ke kvótám na přerozdělování uprchlíků. Tvrdí to ministr vnitra Milan Chovanec s tím, že by neměli by dělat otloukánky ze zemí visegrádské čtyřky (V4), které kvóty dlouhodobě odmítají.

Eurokomisař pro migraci a vnitřní záležitosti Dimitris Avramopulos vyzval státy V4, aby se zapojily do schváleného programu přerozdělování migrantů z Itálie a Řecka. Chovanec řekl, že mu dnes písemně odpověděl a kritiku důrazně odmítl.

V dopise například vyzdvihl to, že Česko pomáhá zemím zasaženým migrační krizí například finančně nebo vysílá na zahraniční mise policisty, kteří pomáhají střežit hranice, a patří tak mezi nejaktivnější země.

"Stávající situace ve mně posiluje přesvědčení, že Evropská unie a její členské státy nyní sklízejí následky pochybeného procesu politického rozhodování, kdy byla prosazena v mimořádně citlivé oblasti právně závazná opatření, která neměla jednoznačnou a jednohlasnou podporu všech členských států," stojí mimo jiné v dopise pro komisaře.

Nefunkčnost kvót podle Chovance ukazují čísla, když ze 160.000 uprchlíků bylo zatím přesídleno 6000. "My systém kvót nepodporujeme z jednoho prostého důvodu, protože prostě nefunguje. Držet člověka za nohu v zemi, kde být nechce a stejně uteče, je úplně zbytečné," dodal Chovanec.

Témata:  Milan Chovanec Visegradská čtyřka EU

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Blackout v Česku. Problémy hlásí Praha i jiné oblasti

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.