Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Snížení odvodů na sociální pojištění? S tím nepočítejte, není to možné, vzkazuje Sobotka

Bohuslav Sobotka na zahájení pražské kampaně ČSSD
Bohuslav Sobotka na zahájení pražské kampaně ČSSD
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Praha/Český Těšín – Kvůli stárnutí populace, a tím pádem také vyšším nárokům na výplatu důchodů, nebude možné v příštích letech snížit odvody na sociální pojištění. Oznámil to dnes premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Sobotka dnes připomněl, že populace stárne a že je třeba zvýšit valorizaci penzí. „Domnívám se, že není možné, abychom podkopali systém sociálního zabezpečení tím, že by se snižovaly odvody firem na sociálním pojištění," uvedl. Důchodový účet je podle něj už dnes v deficitu. „A i když máme vysokou míru zaměstnanosti, tak v příštích letech nebude prostor, aby se snižovaly sociální odvody," dodal.

Ekonomové oslovení ČTK dnes uvedli v reakci na daňové návrhy ČSSD, že zvýšení progresivního zdanění navrhované sociálními demokraty Česko nepotřebuje a že větším problémem je vysoké daňové zatížení práce, tedy vysoké odvody na sociálním pojištění, nebo složitost daňového systému.

Podle analytika ČSOB Petra Dufka patří zdanění práce, tedy daň z příjmu včetně odvodů na sociální a zdravotní pojištění, k nejvyšším v Evropě.

Podle hlavního ekonoma Roklenu Lukáše Kovandy Česko žádné navýšení daňové progrese nepotřebuje. „Jsme jednou z nejvíce rovnostářských zemí na světě a míra daňové progrese je v mezinárodním srovnání uměřená. Mnohem palčivějším problém je vysoké daňové zatížení práce. Objem sociálních odvodů v poměru k HDP je v ČR jeden z nejvyšších v hospodářsky vyspělém světě," uvedl.

Už o víkendu Sobotka uvedl, že nastavení českého daňového systému vyhovuje velkým a bohatým. Cílem ČSSD je podle něj zásadní reforma směrem k progresi. Konkrétní parametry chce sociální demokracie představit na jaře příštího roku. Daňová progrese obecně znamená, že lidé odvádí na dani z příjmu tím více peněz, čím vyšší mají příjmy.

Pojistné na sociální zabezpečení v Česku patří k nejvyšším na světě. U průměrné měsíční mzdy jsou náklady na sociální pojištění v porovnání s dalšími státy v normě, ale při příjmech okolo 50.000 Kč za měsíc patří ČR mezi nejdražší země, uvedla letos v srpnu daňová společnost TaxVision.

Zaměstnavatelé v ČR odvádí na pojistném 34 procent. Z hrubé mzdy 25 procent na sociální a devět procent na zdravotní pojištění. Navíc ještě platí zaměstnanec odvody na sociální pojištění 6,5 procenta z hrubé mzdy a 4,5 procenta na zdravotní. Ve Švýcarsku přitom zaměstnavatelé platí jen necelých osm procent, v Británii 14 procent.

Témata:  Bohuslav Sobotka sociální a zdravotní pojištění

Aktuálně se děje

16. května 2024 18:37

Ukrajinci dosáhli zlepšení situace v Charkovské oblasti, tvrdí prezident i armáda

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že obráncům se podařilo částečně stabilizovat situaci v pohraniční části Charkovské oblasti na východě Ukrajiny. Ukrajinská armáda dnes sdělila, že na některých místech zastavila ruský postup. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy