Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Právní náklady u arbitráží stoupají, Česko loni zaplatilo 128 milionu Kč

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

Praha - Zatímco v roce 2015 náklady ministerstva financí (MF) na právní služby v souvislosti s vedením arbitráží činily 89 milionů korun, loni už to bylo 128 milionů. ČR momentálně čelí 12 zahraničním právním sporům.

Důvodem zvýšených nákladů jsou arbitráže související se solární energetikou, které se v posledních dvou letech dostaly do nejnákladnější fáze. ČR nyní vede sedm takových sporů.

"Tyto náklady se však mohou státu vrátit, pokud v arbitrážích uspěje a budou mu přiznány náklady řízení, jako se tomu stalo přede dvěma týdny, kdy MF vyhrálo arbitráž o dvě miliardy korun s britskou společností WNC Factoring," uvedl Filip Běhal z tiskového oddělení MF.

V uvedeném sporu tribunál uložil povinnost zaplatit ČR náhradu nákladů za vedení arbitráže zhruba 47 milionů korun.

Dosud bylo podle údajů MF proti České republice ukončeno 21 arbitráží. Celkem 15 z nich skončilo pro stát úspěšně, tři spory byly ukončeny narovnáním a tři arbitráže ČR prohrála. Nejnákladnější arbitráží byl pro Česko spor se CME ohledně znehodnocení investice do televize Nova. Stát v roce 2003 musel firmě zaplatit 10,6 miliardy Kč.

Arbitráže jsou většinou výsledkem smluv o ochraně investic z počátku 90. let. Smlouvy byly většinou pro ČR nevýhodné.

Témata:  arbitráž Ministerstvo financí České republiky solární energie

Aktuálně se děje

17. května 2024 19:50

Třináct zemí vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Petr Fiala ve volebním štábu Petra Pavla

Odbory odvolaly protest. Fiala je zve k jednacímu stolu

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil reakci odborů, které ve ve světle událostí na Slovensku zrušily plánovaný protivládní protest. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) to oznámila ve čtvrtek, protestní akce měla proběhnout v úterý 21. května. Důvody pro svolání demonstrace však podle zástupců zaměstnanců trvají.