Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nemáte peníze na advokáta? Bezplatná právní pomoc se rozšíří

soudy
soudy
Foto: Pixabay

Praha - Od července se rozšíří státem hrazená právní pomoc chudým lidem. Nárok na ni vznikne, jestliže průměrný měsíční příjem dotyčného nepřesáhne půl roku před podáním žádosti trojnásobek životního minima.

Bezplatná právní pomoc je trojího typu. Zaprvé krátká informativní právní porada s advokátem, zadruhé poskytování právních služeb ze strany advokáta - tedy zastupování v řízení před soudem či správním orgánem, nebo například sepsání listiny. Do třetice jde o právní pomoc cizincům v detenčních zařízeních.

Místopředseda České advokátní komory (ČAK) Robert Němec uvedl, že ačkoliv právo na bezplatnou právní pomoc zaručuje Listina základních práv a svobod, státem dosud nebylo zcela naplněno a roli státu suplovala ČAK. 

Nyní přebere náklady stát. Podle dřívějších odhadů jej rozšíření bezplatné právní pomoci vyjde ročně zhruba na 34 milionů korun. Za právní služby nemajetným bude stát advokátům platit podle advokátního tarifu, podle návrhu ministerstva spravedlnosti sníženého o 20 procent. Za právní porady dostanou rádci 150 korun, což Němec označil za symbolickou částku.

ČAK povede od počátku července neveřejný seznam žadatelů o poskytnutí právní služby, což mohou být fyzické osoby i firmy. Žádost musí být podle zákona odůvodněna "příjmovými a majetkovými poměry". Další podmínkou je, že žadatele ve věci nezastupuje další advokát.

Konkrétní advokáty bude ČAK žadatelům vybírat primárně ze seznamu těch, kteří s poskytováním bezplatné právní pomoci vyslovili souhlas. Aktuálně jich na seznamu figuruje několik stovek. Hlavními kritérii pro výběr právníka bude bydliště žadatele, nebo místo, kde mu má advokát právní službu poskytnout - tedy například sídlo soudu či věznice.

Žádosti o právní porady se budou podávat na formuláři sestaveném ministerstvem spravedlnosti. Jeho součástí bude prohlášení o tom, že příjem žadatele nepřesahuje trojnásobek životního minima, které aktuálně pro jednotlivce činí 4310 korun. Za podání žádosti se bude platit stokorunový administrativní poplatek, který komora odpustí mj. držitelům průkazu ZTP, lidem pobírajícím dávky v hmotné nouzi nebo dětem mladším 15 let.

Témata:  právníci Česká advokátní komora soudy

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.