Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sněmovna ve víru hádek? Němcová se střetla s Grebeníčkem

Miroslava Němcová
Miroslava Němcová
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Sněmovna rozhoduje o tom, zda druhá vláda Andreje Babiše (ANO) dostane důvěru. Za řečnickým pultem se střídají politici a především opozice nešetří kritikou. Miroslava Němcová (ODS) ironicky ocenila, že Babiš otevřeně podpořil zástupce komunistické strany, která vládla před rokem 1989 a jejíž režim byl označen za zločinný.

"Je vidět - svůj k svému. To platilo a platí," uvedla Němcová poté, co expředseda komunistů Miroslav Grebeníček expresivně líčil počínání předchozích vlád a jejich představitelů po pádu socialismu. Podle ní ale zapomněl či relativizoval předchozí "totalitní zvrácenou dobu temna". 

Grebeníček vytkl Němcové primitivní antikomunismus a absenci vzdělání v historii. "Ano, říkám vždycky to stejné, pokud jde o opravdovou dobu temna," opáčila Němcová. Podle ní je povinností demokratického politika stát na straně těch, kteří byli komunisty pronásledováni.

Předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik v debatě zpochybnil polistopadová odhalení komunistických zločinů. "Ústavy pro mistrování dějin jsou pro mě nedůvěryhodné instituce," uvedl mimo jiné. Podle Marka Výborného (KDU-ČSL) je nehorázné, jak komunisté relativizují totalitní minulost. Nesou totiž plnou odpovědnost za události a procesy po roce 1948, uvedl Výborný.

Grebeníček se v projevu pozastavil nad vládami v čele s ODS nebo ČSSD, jejichž výsledkem byl podle něho "korupční styl vládnutí, často bezohledný k většině občanů". Premiéři podle Grebeníčka byli vydáváni za "výlupky bezúhonnosti" a nynější "ataky papalášů" pravicových stran proti Babišovi jsou "zhrzeným pláčem nad vlastním rozlitým mlékem". 

Témata:  Miroslav Grebeníček Miroslava Němcová Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.