Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Strach ze západonilského viru není na místě? Většina lidí ani nepozná, že nemoc prodělala

komáři
komáři
Foto: Pixabay

Nemocnice Břeclav znovu odebírá krev a plazmu. ČTK to řekl Petr Baťka pověřený vedením nemocnice. Zařízení přerušilo odběry v pondělí poté, co se potvrdil druhý případ západonilské horečky u hospitalizovaného muže. V srpnu v nemocnici zemřela na západonilskou horečku dvaasedmdesátiletá žena. Byla prvním pacientem, který se nakazil v České republice. Stav muže, který se také infikoval v tuzemsku, se zlepšuje. Nemocnice by ho měla v týdnu propustit. Přesný termín ale nezná.

Nemocnice po zastavení odběrů krve jednala s hygieniky a dalšími odborníky a čekala na jejich doporučení ohledně dalšího postupu.

"Neobdrželi jsme žádné doporučení, a proto jsme přijali interní opatření a obnovili jsme odběry krve a plazmy na transfuzním oddělení," uvedl Baťka.

Vedoucí protiepidemického oddělení jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek ČTK řekla, že situaci ohledně opatření u odběrů krve má na starost Společnost pro transfuzní lékařství. Její vyjádření ČTK zjišťuje.

Onemocnění způsobuje vir zvaný západonilský virus. Přenášejí ho komáři rodu Culex. Dosud se nezjistil přenos z člověka na člověka. Větší počet nemocných se objevil spíš v jižní Evropě. Pokud tam lidé cestují, měli by si dát pozor. Lidé se mohou chránit repelenty a v oknech mít síťky.

Inkubační doba, tedy doba od vstupu viru do organismu do propuknutí nemoci, je od tří do 14 dnů. U zdravých jedinců virus často vyvolá jen příznaky připomínající chřipku. U dětí nebo starších lidí ale může mít vážnější následky jako například encefalitidu nebo meningitidu, v krajním případě hrozí smrt.

Primářka infekčního oddělení břeclavské nemocnice Jana Kleinerová ČTK řekla, že děti nemají ještě dostatečně vytvořený imunitní systém a starší lidé už ho mají naopak opotřebovaný. Horší průběh může mít nemoc u pacientů, kteří mají i jiné nemoci. Ciupek doplnila, že většina lidí ale nemusí vědět, že onemocnění prodělá. "Takových 80 procent lidí to ani nepozná," řekla Ciupek.

Velký počet nakažených je v Řecku, Itálii, Rumunsku, Francii, Rakousku, Maďarsku nebo v dalších zemí. Koncem září bylo v Evropě přes 1000 případů. Podle odborníků se virus v Česku opakovaně objevuje u komárů, ptáků nebo koní, a bylo jen otázkou času, kdy se objeví i u člověka.

Západonilskou horečkou se v minulosti v roce 2007 na Kypru nakazil i populární herec Pavel Nový. Několik měsíců strávil v rehabilitačním ústavu v Kladrubech, kde se znovu učil chodit.

Témata:  Břeclav nemoc zdraví komáři

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.