V Rokycanech se dnes v kostele a na hřbitově naposledy rozloučilo s romskou zpěvačkou Věrou Bílou téměř 2000 lidí, většinou Romů. Obřad v kostele na náměstí začal v 11:00, poté šly a jely stovky lidí na hřbitov na okraji města. Cestou se lidé zastavili u obchodního střediska Žďár, kde zpěvačka sedávala na lavičce a kde chtějí příbuzní a známí vytvořit pietní místo. Na hřbitově hrála desítky minut čtyřčlenná kapela synovce Bílé a houslisty Jiřího Gini. Na závěr uvedl její oblíbené písně včetně moravské Dobrú noc a sladké sny. Zpěv ale podle regulí romských pohřbů nezazněl ani k jedné melodii.
"Děkujeme všem lidem z Česka i ze zahraničí, kteří Věru měli rádi. Mockrát děkujeme za dary i za všechno, co jste pro ni udělali," řekl pravnuk Bílé Milan Mikulič, který poslední rozloučení organizoval a sbírá údajně peníze na sochu u Žďáru. Pozval všechny, kteří měli zpěvačku rádi, do restaurace v Plzni na limonádu a pivo.
"Chtěl bych poděkovat za mladou i starou generaci Věře Bílé za krásnou hudbu, kterou dělala, a myslím si, že její hudba s námi zůstane po celý život," řekl po obřadu v kostele zpěvák Jan Bendig. Požádal přítomné, aby si po příchodu domů pustili její písně, zatancovali si a zavzpomínali. Protože ona se ráda bavila, měla ráda rychlé písničky, dodal a popřál zpěvačce, aby odpočívala v pokoji.
Bílá zemřela 12. března ve věku 64 let v plzeňské nemocnici. Rokycanská rodačka byla na přelomu tisíciletí zřejmě nejznámější zpěvačkou z Česka ve světě, před lety vyprodala i pařížskou Olympii.
U otevřené rakve v kostele, před níž byla velká černobílá fotografie, hrála od 10:30 před obřadem romská kapela. Lidé vhazovali do rakve balíčky cigaret, květiny a bankovky, někteří jí je vkládali přímo do složených rukou. Okolo rakve chodili lidé dokola a plakali. Na rakev na hřbitově pak lidé házeli květiny, mince i bankovky a hlínu.
"Křtila jsme ji jako kmotřička. Byla to moc hodná holka, znali ji v Rokycanech všichni," řekl Marie Číčová, která se do Rokycan přestěhovala v roce 1947 a Bílou vídala denně. Pražan Ivan Grün, známý Věry Bílé, který s ní i zpíval, uvedl, že zpěvačku zná každý Američan. Byl jsem v San Francisku, šel jsem na 39. molo a slyším Věru Bílou.
"Nevěřil jsem tomu. Šel jsem do obchodu, který měl Francouz a pouštěl Věru pořád dokola," uvedl. To bylo ve čtvrtek a v neděli jsem ji to říkal tady v Rokycanech na lavičce na náměstí," uvedl Grün, který se věnuje romštině a má mezi Romy hodně kamarádů. Má vlastní kapelu s Američany, která zpívá písně Věry Bílé. "Oni znají jen Yvonu Přenosilovou a Věru Bílou. Zná ji každý Američan. Je tam slavná, ta její muzika je nádherná," dodal.
Poslední rozloučení s Bílou na hřbitově, kde bude rakev uložena do hrobu, doprovodí řada romských kapel. Na pohřeb mají podle některých odhadů přijet až tisíce lidí z celé republiky i ze zahraničí. Dopravu ve městě a okolí už od rána řídí policie. "Zvýšené hlídky budou hlavně při průvodu, aby byla zabezpečena bezpečnost silničního provozu," řekla policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.
Bílá patří k nejvýraznějším romským osobnostem. V cizině byla známější a uznávanější než v Česku. Odborníci o ní mluví jako o velikém, ale promarněném talentu. Zpěvačka v životě zažila pád z vrcholu na dno. Narodila se 22. května 1954 v Rokycanech v muzikantské rodině Giňů. Nejprve zpívala na rodinných slavnostech, svatbách a zábavách s cimbálovou muzikou svého otce Karola. Pro širší publikum ji objevila zpěvačka Zuzana Navarová. Díky ní a také česko-francouzskému manažerovi Jiřímu Smetanovi se Bílá se skupinou Kale zařadila mezi velké hvězdy etnické hudby.
Témata: Věra Bílá, EuroZprávy.cz
Související
12. března 2019 11:32