Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na pohřeb zpěvačky Věry Bílé dorazily stovky Romů. Do rakve vhazovali peníze a cigarety

Zpěvačka Věra Bílá
Zpěvačka Věra Bílá
Foto: Reprofoto ČT

V Rokycanech se dnes v kostele a na hřbitově naposledy rozloučilo s romskou zpěvačkou Věrou Bílou téměř 2000 lidí, většinou Romů. Obřad v kostele na náměstí začal v 11:00, poté šly a jely stovky lidí na hřbitov na okraji města. Cestou se lidé zastavili u obchodního střediska Žďár, kde zpěvačka sedávala na lavičce a kde chtějí příbuzní a známí vytvořit pietní místo. Na hřbitově hrála desítky minut čtyřčlenná kapela synovce Bílé a houslisty Jiřího Gini. Na závěr uvedl její oblíbené písně včetně moravské Dobrú noc a sladké sny. Zpěv ale podle regulí romských pohřbů nezazněl ani k jedné melodii.

"Děkujeme všem lidem z Česka i ze zahraničí, kteří Věru měli rádi. Mockrát děkujeme za dary i za všechno, co jste pro ni udělali," řekl pravnuk Bílé Milan Mikulič, který poslední rozloučení organizoval a sbírá údajně peníze na sochu u Žďáru. Pozval všechny, kteří měli zpěvačku rádi, do restaurace v Plzni na limonádu a pivo.

"Chtěl bych poděkovat za mladou i starou generaci Věře Bílé za krásnou hudbu, kterou dělala, a myslím si, že její hudba s námi zůstane po celý život," řekl po obřadu v kostele zpěvák Jan Bendig. Požádal přítomné, aby si po příchodu domů pustili její písně, zatancovali si a zavzpomínali. Protože ona se ráda bavila, měla ráda rychlé písničky, dodal a popřál zpěvačce, aby odpočívala v pokoji.

Bílá zemřela 12. března ve věku 64 let v plzeňské nemocnici. Rokycanská rodačka byla na přelomu tisíciletí zřejmě nejznámější zpěvačkou z Česka ve světě, před lety vyprodala i pařížskou Olympii.

U otevřené rakve v kostele, před níž byla velká černobílá fotografie, hrála od 10:30 před obřadem romská kapela. Lidé vhazovali do rakve balíčky cigaret, květiny a bankovky, někteří jí je vkládali přímo do složených rukou. Okolo rakve chodili lidé dokola a plakali. Na rakev na hřbitově pak lidé házeli květiny, mince i bankovky a hlínu.

"Křtila jsme ji jako kmotřička. Byla to moc hodná holka, znali ji v Rokycanech všichni," řekl Marie Číčová, která se do Rokycan přestěhovala v roce 1947 a Bílou vídala denně. Pražan Ivan Grün, známý Věry Bílé, který s ní i zpíval, uvedl, že zpěvačku zná každý Američan. Byl jsem v San Francisku, šel jsem na 39. molo a slyším Věru Bílou.

"Nevěřil jsem tomu. Šel jsem do obchodu, který měl Francouz a pouštěl Věru pořád dokola," uvedl. To bylo ve čtvrtek a v neděli jsem ji to říkal tady v Rokycanech na lavičce na náměstí," uvedl Grün, který se věnuje romštině a má mezi Romy hodně kamarádů. Má vlastní kapelu s Američany, která zpívá písně Věry Bílé. "Oni znají jen Yvonu Přenosilovou a Věru Bílou. Zná ji každý Američan. Je tam slavná, ta její muzika je nádherná," dodal.

Poslední rozloučení s Bílou na hřbitově, kde bude rakev uložena do hrobu, doprovodí řada romských kapel. Na pohřeb mají podle některých odhadů přijet až tisíce lidí z celé republiky i ze zahraničí. Dopravu ve městě a okolí už od rána řídí policie. "Zvýšené hlídky budou hlavně při průvodu, aby byla zabezpečena bezpečnost silničního provozu," řekla policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Bílá patří k nejvýraznějším romským osobnostem. V cizině byla známější a uznávanější než v Česku. Odborníci o ní mluví jako o velikém, ale promarněném talentu. Zpěvačka v životě zažila pád z vrcholu na dno. Narodila se 22. května 1954 v Rokycanech v muzikantské rodině Giňů. Nejprve zpívala na rodinných slavnostech, svatbách a zábavách s cimbálovou muzikou svého otce Karola. Pro širší publikum ji objevila zpěvačka Zuzana Navarová. Díky ní a také česko-francouzskému manažerovi Jiřímu Smetanovi se Bílá se skupinou Kale zařadila mezi velké hvězdy etnické hudby.

Témata:  Věra Bílá EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.