Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Před 74 lety skončila II. světová válka. Česko slaví

311. československá bombardovací peruť RAF (№ 311 (Czechoslovak) Bomber Squadron)
311. československá bombardovací peruť RAF (№ 311 (Czechoslovak) Bomber Squadron)
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Na několika místech v Česku si dnes lidé připomenou 74. výročí konce druhé světové války v Evropě. U Národního památníku v Praze na Vítkově se tradičně sejdou představitelé státu a armády, prezident Miloš Zeman na Pražském hradě jmenuje nové generály. Den vítězství se slaví i v dalších evropských zemích.

Vojáci, veteráni i politici položí dopoledne před památníkem na Vítkově věnce. Piety se zúčastní vedle Zemana ministr obrany Lubomír Metnar, náčelník generálního štábu Aleš Opata, předseda Senátu Jaroslav Kubera nebo pražský primátor Zdeněk Hřib.

Zeman odpoledne jmenuje nové generály, povýšit by mohl například policejního ředitele Jana Švejdara či generálního ředitele celníků Milana Poulíčka. Vláda navrhla i povýšení ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky a zástupce ředitele Společného operačního centra ministerstva obrany Petra Procházky, oba prezident v minulosti povýšit odmítl. Zeman koncem dubna uvedl, že Procházku zřejmě povýší, Koudelku znovu ne.

Na výročí konce války lidé zavzpomínají také například na pražském Klárově nebo na Vítězném náměstí. Oběti války si připomenou i v Liberci, kde ráno zástupci města uctí památku padlých na vojenském hřbitově v Ruprechticích. Představitelé Jihomoravského kraje a města Brna se sejdou v Kounicových kolejích v Brně, které za druhé světové války sloužily jako vězení desítek tisíc českých vlastenců, odbojářů a vysokoškolských učitelů. Vzpomínkové akty se uskuteční i v dalších městech.

Druhé světové války se zúčastnila většina států světa. S více než 60 miliony obětí se stala dosud největším a nejvíc zničujícím válečným střetnutím v dějinách lidstva. Češi bojovali proti německým nacistům ve válce na západní i východní frontě.

Témata:  osvobození ČSR II. světová válka Československo 311. československá bombardovací peruť RAF

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.