Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Knihy, které povstaly z popela? Nacisté je chtěli vymazat ze světa, tyhle kousky ale přežily

SS-Leibstandarte
SS-Leibstandarte "Adolf Hitler" v Mnichově (1935).
Foto: IMAGO

Po svém nástupu k moci v roce 1933 se nacisté rozhodli zúčtovat nejen s opozicí politickou, ale i se vším nevyhovujícím po kulturní či morální stránce. Dne 10. května 1933 tak došlo na masové pálení „závadných“ knih. O mnoho let později se jeden muž rozhodl knihy z toho seznamu posbírat dohromady.

Když se Hitler stal pánem Třetí říše, rozhodli se nacisté očistit zemi od všeho, co považovali za škodlivé. Na kulturní frontě to znamenalo především knihy židovských autorů, v menší míře pak byli zastoupeni levicoví a pacifističtí autoři. To vše bylo považováno za ne-německé. Pálení knih zorganizoval studentský spolek s podporou NSDAP.

Na seznamu se objevily význačná jména jako Albert Einstein, Sigmund Freud, bratři Mannové, Erich Maria Remarque a mnoho dalších. Akce byla součástí nacistické propagandy, v Berlíně se ji osobně zúčastnil Joseph Goebbels, jehož projev poslouchalo 40 000 lidí. Vlastnit takové knihy pak bylo v nacistickém režimu zakázáno. Knihy se však v říši i na okupovaných územích ničily až do jejího pádu. Podle některých údajů nacisté systematicky zničili až 100 milionů knih.

Otec Georga Salzmana byl člen nacistické strany, který na konci války spáchal sebevraždu. Jeho syn, tehdy ještě teenager, doma často slýchal, že zakázaní autoři jsou zločinci. Teprve dlouho po válce, během života v Západním Německu, se mu náhodou dostala do ruky kniha od Ernsta Weisse, rakouského židovského spisovatele, který před nacisty spáchal sebevraždu. Zaujala ho a od té doby se rozhodl po dílech dříve zakázaných autorů pátrat s shromažďovat je.

Jak uvádí BBC, v průběhu čtyřiceti let Georg Salzman nashromáždil úctyhodnou sbírku čítající více jak 12 000 kusů. V roce 2009, jen čtyři roky před sběratelovou smrtí, získala sbírku univerzita v německém Augsburgu, kde je dnes celá kolekce uložena a zpřístupněna veřejnosti.

Témata:  nacisté knihovny zajímavosti

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.