Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nejznámější kometa ve vesmíru slaví výročí. Přinesla na Zemi život?

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: www.nasa.gov

25. prosince 1758 potvrdil německý sedlák Johann Palitzsch hypotézu anglického astronoma Edmunda Halleyho, že „jeho“ kometa se k Zemi vrací v pravidelných intervalech. Podle jiných vědců je možným původcem života na naší planetě.

Pravidelnost návratu Halleyovy komety předpověděl v roce 1705 anglický astronom Edmund Halley. Jako první se totiž pokusil vypočítat její eliptickou dráhu a zároveň určit, jaké je působení velkých planet jako Jupiter na návrat podobných komet. Dříve už navíc konstatoval, že komety pozorované v letech 1531, 1607 a 1682 mají velmi podobné oběžné dráhy.

Potvrzení své premisy se však Halley nedožil, zemřel v roce 1742. Halleyova kometa se vrátila na den přesně před 260 lety, 25. prosince 1758 ji pozoroval německý sedlák a amatérský astronom Johann Georg Palitzsch.

Naposledy lidé pozorovali Halleyovu kometu v roce 1986, nedosahovala však takové jasnosti jako při předchozích pozorováních a spoustu lidí jí kvůli tomu vůbec nevidělo. Při každém průletu kolem Slunce ztratí kometa asi metr vysokou povrchovou vrstvu. Další průlet kolem Země se předpokládá 29. července 2061.

Halleyovu kometu už navštívilo pět meziplanetárních sond. Sověti ji pokořili sondami Vega 1 a 2, Japonci sondami Suisei a Sakigake. Nejúspěšnější však byla sonda Giotto, která zblízko pozorovala její jádro. Určila tak jeho velikost 16 x 7 x 8 kilometrů.

Někteří vědci dokonce zastávají teorii, že život na Zemi se vyvinul z bakterií, které na naši planetu přinesly komety. Podle většiny vědců je však tato teorie dnes spíš méně pravděpodobná, stále si s ní však počítá.

Témata:  komety 1 astronomie EuroZprávy.cz Země

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.