Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Život lesbiček pod nacistickou vládou? Historik objevil materiály, které jej velmi překvapily

Adolf Hitler
Adolf Hitler
Foto: National Archives

Homosexuálové byli v Německu v době nacismu pronásledováni, často končili v koncentračních táborech. V roce 2008 byl dokonce postaven památník homosexuálních obětí holocaustu, aby vzdal hold výhradně mužským obětem. Právě v tu chvíli se ale probudila dlouhotrvající diskuse o osudu lesbiček v Třetí říši.

Na problematiku leseb v nacistickém Německu se ve své studii zaměřil Samuel Clowes Huneke, doktorand z americké Stanfordovy univerzity. A jeho zjištění jsou opravdu překvapující. Na pomoc si vzal čtyři dříve neanalyzované policejní vyšetřovací spisy pocházející z Landesarchivu v Berlíně.

Tyto materiály ze 40. let se týkaly údajného porušování tehdy platného zákona o vztazích lidí stejného pohlaví, který kriminalizoval homosexuální akty mezi muži.

Německá policie v raných 40. letech vyšetřovala také osm žen, ale žádná z nich nakonec nebyla stíhána kvůli vztahu s osobou stejného pohlaví. A neexistuje ani žádný důkaz, že by tyto údajné lesby byly potrestány, cituje z výzkumu vědce server The Independent.

Huneke proto dospěl k závěru, že nacistický režim projevoval „překvapivý nedostatek zájmu“ v otázce ženské homosexuality. „Fakt, že policie byla tak hnidopišská v každém detailu práva v těchto případech naznačuje jistou úroveň tolerance,“ vysvětluje.

Huneke také zjistil, že mnoho lesbiček žilo poměrně otevřené životy - často dokonce dlouhé roky - než je někdo nahlásil policii. Expert proto dospěl k závěru, že by to mohlo být způsobeno tím, jak byl vnímáno pohlaví.

„Pohlaví je možná důvod, proč lesbičky nebyly pronásledovány stejným způsobem jako homosexuální muži. Ale to, že existovala jistá tolerance ženské homosexuality, neznamená, že tyto ženy vedly záviděníhodné životy,“ dodává.

Témata:  nacisté lesby homosexuálové

Aktuálně se děje

17. května 2024 19:50

Třináct zemí vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy