Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kde se vzal radioaktivní mrak nad Evropou? Podle ruského experta je na vině družice

Rusko
Rusko
Foto: Pixabay

Moskva - Radiaktivní mrak, který byl v říjnu zaznamenán nad Evropou, byl nejspíš z umělé družice. Podle dřívějších spekulací mohl zdroj znečištění pocházet z jaderné havárie v Rusku nebo Kazachstánu.

O znečištění, neškodném pro lidské zdraví, informovaly ústavy pro monitorování radiace ve Francii a v Německu. Přesnou lokalitu, kde oblak ruthenia 106 vznikl, se určit nepodařilo. Podle povětrnostních modelů se však jednalo o pásmo jižně od Uralu.

Ruská odbočka Greenpeace napsala, že příčinou mohla být havárie v ruském jaderném zařízení Majak, které se nachází ve městě Ozjorsk nedaleko Čeljabinska. Továrna vyrábí komponenty ruských jaderných zbraní a zabývá se regenerací vyhořelého jaderného paliva.

Ruský expert Rafael  Aruťunjan to ale dnes vyloučil. Nejpravděpodobnějším původcem podle něj bylo zařízení na palubě umělé družice, která v té době shořela v atmosféře. O jakou družici by se mohlo jednat, ruský vědec na tiskové konferenci v Moskvě neupřesnil.

Témata:  radiace Rusko vesmir

Aktuálně se děje

18. května 2024 21:39

Tusk: Polsko dá miliardy na opevnění hranice s Ruskem a Běloruskem

Polsko se chystá investovat devět miliard zlotých (přibližně 58 miliard korun) do zlepšení bezpečnostních opatření na hranicích s Ruskem a Běloruskem. Oznámil to premiér Donald Tusk. Varšava plánuje i výstavbu opevnění. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Írán

Írán se po smrti prezidenta chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.