Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podivné chování Jupiterova měsíce. Vědci zjistili zajímavou věc

Sonda Juno poslala první fotografie Jupiteru a jeho měsíců
Sonda Juno poslala první fotografie Jupiteru a jeho měsíců
Foto: NASA

Washington – Vědci přišli na další důvod, proč nepůjde kolonizovat Jupiterův měsíc Io. Nejenže má plochu pokrytou ledovými vyvřelými sopkami, ale dalších 400 sopek je aktivních, v okolí je navíc velmi silná radiace. Nyní se zjistilo, že se pravidelně hroutí atmosféra.

Ve skutečnosti se hroutí už odjakživa, jak uvedli astronomové v odborném magazínu Journal of Geophysical Research. Pokaždé, když se Io dostane do stínu planety Jupiter, což se stane zhruba na dvě hodiny denně, tak povrchová teplota měsíce klesne až na -170 stupňů Celsia.

Přitom začne namrzat atmosféra, která je složená převážně z oxidu siřičitého. Informuje server Gizmodo. Když je plně zastíněn, atmosféra je jako propíchnutý míč a pomalu se jako tenká námraza hroutí na povrch měsíce. Jakmile ale měsíc začne vystupovat ze stínu planety, atmosféra se začne opět obnovovat.

„To potvrzuje, že atmosféra měsíce Io je v neustálém rozpadu a obnově," řekl spoluautor studie John Spencer ve svém prohlášení. „Podezřívali jsme to dlouho, ale nyní konečné víme, co se tam děje," dodal.

Témata:  Jupiter vesmir

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 11:11

Jiří Bartoška (†78): Měl to být jeho poslední film. Režisér už má jasno, co bude dál

Česko se již zítra rozloučí se zesnulým Jiřím Bartoškou, po kterém tu zůstává i jeden navždy nedokončený filmový projekt. Když poprvé porazil vážnou nemoc, vrátil se komedií Teorie tygra. V posledních letech se řešilo pokračování. Nyní je definitivně jasno, že nevznikne. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.