Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podivné chování Jupiterova měsíce. Vědci zjistili zajímavou věc

Sonda Juno poslala první fotografie Jupiteru a jeho měsíců
Sonda Juno poslala první fotografie Jupiteru a jeho měsíců
Foto: NASA **www.nasa.gov**

Washington – Vědci přišli na další důvod, proč nepůjde kolonizovat Jupiterův měsíc Io. Nejenže má plochu pokrytou ledovými vyvřelými sopkami, ale dalších 400 sopek je aktivních, v okolí je navíc velmi silná radiace. Nyní se zjistilo, že se pravidelně hroutí atmosféra.

Ve skutečnosti se hroutí už odjakživa, jak uvedli astronomové v odborném magazínu Journal of Geophysical Research. Pokaždé, když se Io dostane do stínu planety Jupiter, což se stane zhruba na dvě hodiny denně, tak povrchová teplota měsíce klesne až na -170 stupňů Celsia.

Přitom začne namrzat atmosféra, která je složená převážně z oxidu siřičitého. Informuje server Gizmodo. Když je plně zastíněn, atmosféra je jako propíchnutý míč a pomalu se jako tenká námraza hroutí na povrch měsíce. Jakmile ale měsíc začne vystupovat ze stínu planety, atmosféra se začne opět obnovovat.

„To potvrzuje, že atmosféra měsíce Io je v neustálém rozpadu a obnově," řekl spoluautor studie John Spencer ve svém prohlášení. „Podezřívali jsme to dlouho, ale nyní konečné víme, co se tam děje," dodal.

Témata:  Jupiter vesmir

Související

Aktuálně se děje

2:12

Menšík a Sovák říkali blbosti o ničem? Miroslav Hanuš měl možná lépe volit slova

Vladimír Menšík nebo Jiří Sovák jsou dodnes považováni za geniální vypravěče. Na tradici takto nadaných lidí mezi českými herci navazuje Miroslav Hanuš, který se o dvojici velikánů vyjádřil po svém. A možná měl více vážit slova. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.