Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vesmírná stanice u Měsíce? Rusko z amerického projektu couvá, urazilo se

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: www.nasa.gov

Moskva - Rusko se zřejmě nezapojí do amerického projektu budování vesmírné stanice obíhající kolem Měsíce, přestože se na tom loni s Američany dohodlo. V projevu na shromáždění ve městě Koroljov u Moskvy to dnes prohlásil šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin. Rusko podle něj vytvoří vlastní stanici, případně se dohodne s partnerskými státy ze seskupení BRICS, tedy Brazílií, Indií, Čínou a Jihoafrickou republikou.

Loni v září uzavřel Roskosmos se svou americkou obdobou NASA dohodu o spolupráci na americkém projektu vesmírné stanice obíhající okolo Měsíce v rámci programu Deep Space Gateway (Brána do hlubokého vesmíru). Stanice má sloužit jako výchozí bod pro výzkum vzdáleného vesmíru a pro let mise s lidskou posádkou k Marsu. Budování stanice by mělo začít v roce 2022.

Rogozin ale dnes ruskou účast zpochybnil s tím, že pro Moskvu není přijatelná druhořadá role v takovém projektu. "Rusko si nemůže dovolit účast v nynější podobě projektu, kdy by sehrálo podřadnou roli," citovala šéfa Roskosmosu agentura Interfax.

Rusko podle Rogozina buď vytvoří stanici vlastní, nebo zapojí do budování partnerské státy ze skupiny BRICS. "Je důležité, aby existovala společná stanice se spřátelenými státy," poznamenal Rogozin. Svůj program nepilotovaných letů k Měsíci chce Roskosmos podle dřívějších zpráv zahájit v roce 2021.

Témata:  Měsíc Rusko USA

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy